En Sıcak Konular

CHP'li yönetici, PKK ateşkesini haber vermiş

28 Şubat 2012 07:00 tsi
CHP'li yönetici, PKK ateşkesini haber vermiş Özel istihbarat şirketi Stratfor’un iç yazışmalarında ilginç detay...

WikiLeaks, Amerikan özel istihbarat şirketi Stratfor’un iç yazışmalarını da ifşa etmeye başladı. Kamuoyuna yansıyan ilk mesajlar arasında, geçtiğimiz Aralık ayına kadar şirketin Türkiye analistlerinden Emre Doğru’nun bir e-postası da var. İddiaya göre Doğru mesajında, TSK’daki, TPAO’daki bağlantılarını anlatıyor, bir subayın istihbarat verebileceğini söylüyor. 2 bakanlıktaki bağlantılarından da bahseden Doğru, CHP’deki Kürt kaynağını da anlatıyor. Doğru’nun mesajına aldığı yanıt ise “İyi iş çıkardın Emre” oluyor.

SIZINTI sitesi WikiLeaks, dün yeni bir bomba patlatarak, Amerikan özel istihbarat şirketi Stratfor’un iç e-posta yazışmalarını ifşa etmeye başladı. Küresel İstihbarat Belgeleri (GIFiles) adıyla yayımlanmaya başlanan belgeler arasından şu âna kadar yalnızca 193 tanesi kamuoyuyla paylaşıldı. Stratfor’un 2004 yılının Temmuz ayıyla, geçtiğimiz yıl Aralık ayına kadarki iç yazışma arşivi yavaş yavaş yayımlanacak. İlk belgeler arasında, Türkiye’nin de adının geçtiği e-posta yazışmaları da yer aldı. Yazışmalar arasında Emre Doğru adında, Stratfor’a dışarıdan, Türkiye analisti olarak çalışan kişinin, şirketin kurucusu George Friedman’ın eşi Meredith Friedman ve Scott Stewart’a gönderdiği 22 Aralık 2010 tarihli e-posta mesajı da bulunuyor. Analist bu mesajında, Türkiye’de bir konferansta tanıştığı ve diğer istihbarat kaynaklarının ne kadar önemli pozisyonlarda olduğunu anlatıyor.

TPAO’dakiler
 
İddiaya göre Emre Doğru’nun yeni tanıttığı ilk haber kaynakları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanı olan “bir erkek ve bir kadın”. Doğru, erkek çalışanın, şirketin Ortadoğu enerji güvenliği uzmanı olduğunu, kadınınsa Kafkasya, Orta Avrupa ve Karadeniz biriminde görev yaptığını; her ikisinin de hem doğalgaz hem de petrol konularına baktığını belirtiyor. Doğru, “Bizimle gerçekten de işbirliği yapmak istiyorlar, bir konferansın bitiminde arkadaşlık ilişkisi kurduk. Kendileriyle gelecekte bakış açısı ve istihbarat paylaşımında bulunacağız. Ayrıca bana, üstleriyle, Stratfor’a kurumsal üyelik konusunu görüşeceklerini söylediler” ifadesini kullanmış.

TSK’dakiler

Mesajının devamında, Emre Doğru’nun istihbarat kaynaklarının, hangi kurumların ne ölçüde derinliklerinde olduğu daha iyi anlaşılıyor. Emre Doğru bir kaynağının, TSK’nın Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde görev yaptığını, bir başkasının, Türk Hava Kuvvetleri’nde, Stratejik Planlama’dan sorumlu subay olduğunu aktarıyor. Bu subay, bir öğlen, bir de akşam yemeğinde biraraya geldiği analiste, “merak ettiği konuları sorduğunda, memnuniyetle istihbarat verebileceğini” aktarmış.

Bakanlıktakiler

Türk Dışişleri NATO departmanından bir diplomat ile Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan, Emre Doğru’yla aynı üniversitede okuyan bir uzman da, bu kaynaklar arasında yer alıyor.

CHP’dekiler

Emre Doğru’nun mesajında altını çizdiği son kaynağıyla ilgili verdiği bilgiyse, belki de en çarpıcı olanlardan biri: “Bizi PKK’nın üç ateşkesi konusunda daha önce bilgilendiren ana Kürt haber kaynağım (TR705), geçen haftasonu düzenlenen Kurultay’da, Türkiye’deki ana muhalefet partisinin (CHP) lider kadrosuna seçildi.”

Patrondan övgü

Yazışmalardan, Emre Doğru’nun yaptığı istihbarat çalışmalarının, Stratfor yönetimi tarafından beğenildiği de anlaşılıyor. Meredith Friedman, Emre Doğru’ya yanıtında, “İyi iş çıkardın Emre, seni daha fazla konferansa yollamalıyız:)” ifadesini kullanmış. Bu belgelerin Noel döneminde Anonousmus hacker grubu tarafından Stratfor’dan çalındığı sanılıyor.

Dışişleri’nden Stratfor’a

Linkedin sitesinde yeralan özgeçmişine göre Emre Doğru, iki ayrı mevkide iki kez Stratfor’da çalıştı. Buna göre önce Eylül 2007 - Mayıs 2008 aralığında, şirkete Türkiye’den müşteri kazandırmaya çalışan Emre Doğru, 2009 yılının Eylül ayından başlayarak, geçtiğimiz Aralık ayına dek, şirketin Ortadoğu ve Güney Asya Departmanı’nda analist olarak görev yaptı. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Emre Doğru, daha önce Türk Dışişleri’nin NATO Delegasyonu’nda da rol üstlendi, Dışişleri’nin bazı komisyon toplantılarına katıldı, NATO Zirvesi sonuç bildirgelerinin hazırlanmasına katkıda bulundu. Emre Doğru, 2006 yılındaysa Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı’nın Ankara bürosunda görev aldı.

Erhun Geyisi / HürriyetBu haber 628 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,022 µs