En Sıcak Konular

Kürt askerler yeni bir birlik kurdu

26 Şubat 2012 11:36 tsi
Kürt askerler yeni bir birlik kurdu
Suriye ordusundan ayrılan Kürt askerler, yeni bir birlik kurdu.

Askerler, iki ay önce Kamışlı’da infaz edilen Geleceğin Hareketi Partisi’nin lideri Meşal Fazıl Temo'nun adını taşıyan bir birlik kurdu. Birlik, PKK ve Beşşar Esed'in askerlerine karşı mücadele edecek.
 
Baas rejiminin insanlık dışı müdahalelerine karşı çıkarak ordudan ayrılan ve Meşal Fazıl Temo’nun arkadaşlarının da olduğu bir grup asker, Suriye’nin Kürt bölgesinde bir araya gelerek güç gösterisinde bulundu. Meşal Temo Güçleri adıyla Suriye ordusuna karşı birlik kuran askerler, Temo’nun yol arkadaşı Temo Serheng Ahmed Cubas komutasında hareket edecek.
 
Beşşar Esed askerleri ile bölgeye yerleştirilen PKK gibi güçlere karşı savaşacağı belirtilen Meşal Temo Güçleri, orduya karşı savaşıp, halkı koruyacağını belirten bir görüntüyü video paylaşım sitelerine yükledi. Görüntüde Suriye ordusundan ayrılan Serheng Ahmed Cubas, ordudan neden ayrıldıklarını anlatıyor, Suriye halkını korumak için yemin ettiklerini dile getiriyor. Cubas, besmele çektikten sonra, “Zulme uğrayanlar için savaşma iznini dinimiz veriyor. Hiç şüphe yok ki Allah bize yardımcı olacak. Biz bu bölgede Meşal Temo Güçleri olarak ilan ediyoruz ki halkı koruyacağız. Biz Beşşar Esed ve güçlerine uyarıyoruz. Onlar her yerde ve her zaman kimseden alamadığı darbeyi bizden görecektir.” diyor. Cubas'ın konuşması, yanındaki arkadaşlarının tekbirinden sonra bitiyor.
 
Kamışlı'da yaşayan Geleceğin Hareketi Partisi'nin lideri Meşal Fazıl Temo, düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü. Temo, Suriye muhalefetine verdiği destekle biliniyordu. Temo’nun öldürülmesinden bir ay sonra bölgeye yerleşen PKK ise bölgenin en büyük aşiret liderlerinden Abdullah Bedro’nun evini basmış Bedro'nun ağır yaralanmış, 3 oğlunun ise öldürülmüştü. Saldırı sırasında PKK'nın üst düzey yöneticisi 'Xebat Derik' kod adlı Mahmut Muhammed ölmüştü.

cihan


Bu haber 1,288 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,911 µs