En Sıcak Konular

''Dilenci çocuğa devlet el koysun''

26 Şubat 2012 10:27 tsi
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, dilencilik yapan çocuklarla ilgili soru önergesini cevaplarken ilginç bir hazırlığın ipucunu verdi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ailesi tarafından dilencilik yaptırılan çocukların velayet hakkının devlet tarafından alınmasını önerdi. Şahin, MHP Milletvekili Alim Işık’ın dilencilik yaptırılan çocukları koruyacak önlemler konusundaki soru önergesine yanıt verdi.

Şahin, TBMM’ye gönderdiği yanıtta, dilencilik yaptırılmak amacıyla çocukların ücret karşılığı kiralanmasına ilişkin ellerinde herhangi bir kayıt olmadığını söyledi. Çocukları dilencilikte kullandığı tespit edilenlere TCK’ya göre işlem yapıldığını bildiren Şahin, çocukların ailelerine teslim edildiğini, SHÇEK’e de bilgi verildiğini anlattı.

Kaba hatlar Kanunu’na göre dilencilik yapan ve 15 yaşından küçük olan çocuğa idari yaptırım uygulanamadığını vurgulayan Şahin, çocukların velayetinin devlet tarafından alınmasına ilişkin yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

‘YAPTIRIMSIZ KALIYOR’

“15 yaşından küçük olan çocuğa idari yaptırım uygulanamamaktadır. Bu da işlenen fiilin yaptırımsız kalmasına neden olmaktadır. Birçok defa dilencilik yaptığı tespit edilen çocuk ve ailesi hakkında ne yapılacağı konusunda mevzuatımız açık değildir. Bu konuda SHÇEK’in daha etkin rol alması, gerektiğinde çocuklarına dilencilik yaptırdığı tespit edilen ailelerden velayet hakkının alınması gibi daha ağır yaptırımların yasal düzenleme altına alınarak yaşama geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir.”

haberturkBu haber 523 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,238 µs