En Sıcak Konular

Putin'den ABD'ye uyarı

23 Şubat 2012 10:35 tsi
Putin'den ABD'ye uyarı Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Gürcistan halkı ile dost olmayı ümit ettiklerini, istihbarat servisleri aracılığı ile elde ettikleri bilgilere göre ABD'nin Gürcistan'ı silahlandırmaya başladığını, bunun büyük bir hata olacağını söyledi.

Moskova Bölgesi'nde askeri birlikte incelemelerde bulunan Rusya Başbakanı, Ağustos 2008'de yaşanan savaşın sorumlusu olarak Gürcistan yönetimini ilan etti. Hala bu yönde bir kısım girişimler olduğunu kaydeden Putin, "Biz hiçbir zaman Gürcistan yönetimi ile Gürcistan halkını bir tutmadık. Benim, kardeş ülkemiz Gürcü halkının Rusya'nın düşman ülke olmadığını anlayacağı konusunda büyük ümitlerim var. Rusya kardeş ülke ve ilişkiler onarılacak" dedi.

Amerika'nın Gürcistan'ın askeri potansiyelini geliştirme yönündeki çalışmalarının büyük bir yanlış olduğunu savunan Rusya Başbakanı, Tiflis'i saldırgan politikalarını tekrarlamaması konusunda uyardı.

RUS İSTİHBARAT SERVİSİ SİLAH SEVKİYATINI RAPOR EDİYOR

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaret ve Amerikan silahlarının Gürcistan'a verilmesi ile ilgili basında çıkan değerlendirmelere cevap veren Putin, "Ben onlar görüşürken masanın altında değildim. Ne konuştuklarını bilmiyorum. Ancak bizden biri ordaydı ve bize onun hakkında bilgi verecek..." esprisi yaptı.

ABD'nin Gürcistan'ı silahlandırmasının gizli bir durum olmadığını da ifade eden Rusya Başbakanı, "Biz istihbarat servisimiz tarafından gerçek hareketleri izliyoruz. Deniz araçlarının hareketliliği, kargo büyüklükleri rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Bugün burada bunlardan bir kısmı gösterildi" dedi. Putin elde edilen bilgilere göre ABD'nin Gürcistan'ı yeniden silahlandırmaya başladığı yönünde ellerinde bilgi olduğunu iddia etti.

"Amerikalı ortaklarımız yanlış yapıyor. Biz bunu kendilerine her zaman söyledik." ifadelerini kullanan Rusya Başbakanı, Gürcistan'da yeterli bir genel anlayışa ulaşılmış olmasını ve bu silahları yeni bir saldırı için kullanmamalarını ümit ettiğini söyledi.

RUSYA FÜZE KALKANINA ASİMETRİK KARŞILIK VERECEK

ABD'nin Avrupa'nın güvenliği için oluşturmaya başladığı füze savunma sisteminin yeni START anlaşması ile kurulan stratejik dengeyi bozduğunu ifade eden Putin, Rusya'nın ya kendi füze savunma sistemleri ile ya da asimetrik karşılıklarla buna cevap vermek zorunda olduğunu belirtti.

Rusya'nın kendi füze savunma sistemini kurmasının çok pahalı ve sonuçları tartışılabilecek bir alternatif olacağını kaydeden Putin, asimetrik cevap verilmesini tercihin akıllıca olacağını savundu. Rusya'nın uçaksavar gücünü, stratejik üslerini modernize edeceğini, yeni radar sistemleri ve füze savunma sistemlerini kıracak silahlar geliştireceklerini ifade eden Putin, "Topol-M ve denizden kullanılan Yars füzeleri yeni nesil silahlar. Kendi nükleer potansiyelini geliştirme çabasında olan Amerikalı ortaklarımızın önünde olduğumuzu söyleyebiliriz" iddiasında bulundu.

RUSYA'NIN DEMOKRASİ İTHAL ETMESİNE GEREK YOK

Rusya'da büyük ayaklanmaların yaşanmaması için, demokrasinin kendi yolunda, bağımsız ve dış müdahaleye izin vermeden ilerlemesi gerektiğini ifade eden Putin, Rusya'nın "renkli devrimleri" ithal eden bir ülke olmayacağını söyledi. Libya eski lideri Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından ülkede kabilelerin birbirleri ile çatıştığını kaydeden Putin, "Ülkemizde bu tür gelişmelerin yaşanmaması için kendi demokratik kurumlarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Böylece insanlar siyasi sürece etki edebildiklerini, gücün oluşumu, siyasi ve ekonomik kararların alınmasının kendilerine bağlı olduğunu hissetmeleri gerekiyor. Bu anahtar nokta" şeklinde konuştu.

İkinci önemli konunun da ülkenin içişlerine herhangi bir dış müdahalenin karışmasına izin verilmemesi olduğunu belirten Putin, "Rusya komşuları dahil, hiçbir ülkenin içişlerine karışmıyor. Bununla ilgili değiliz, bu tür planlarımız yok ve bir başkasının işine karışmak istemiyoruz. Ancak Rusya'nın çevresinde istikrarlı bir durum istiyoruz" dedi.

Son muhalif gösterilerle ilgili de değerlendirmede bulunan Putin şu şekilde konuştu: "Rusya'nın meşru muhalefet yapılarına ihtiyacı var. Dışarıdan beslenenlere değil. Meşru bir muhalefetin varlığı zorunlu. Ancak görüyoruz ki kendi siyasi hırsları için her şeyi yapmaya hazır insanlar var. Maalesef bunlar çoğunlukla dışarıdan besleniyor."

Vatanın Koruyucuları Günü nedeni ile Tamanskaya motorize birliğinde silahları ve askeri mühimmatları yakından inceledi. Askerlerle birlikte sıraya girip karavanadan yemek alan Putin, aynı masayı paylaştığı askerlerle sohbet etti. Putin günün anısına askeri anıta çelenk bıraktı.

cihan


Bu haber 643 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,112 µs