En Sıcak Konular

MİT krizi sonrası ilk ankette oylar

21 Şubat 2012 09:43 tsi
Türkiye gündemini yaklaşık 20 gündür meşgul eden MİT'e soruşturma ve ifade krizinin ardından yapılan ilk seçim araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.


Son ankete göre seçim sonrası yüzde 3.32'lik artış yakalayan AK Parti oy oranını yüzde 53.15'e çıkardı. CHP ise yüzde 6.16'lık oy kaybına uğradı

Sonar Araştırma şirketinin gerçekleştirdiği Siyasi Eğilimler ve Gündem Araştırması'nın şubat ayı verilerine göre şimdi seçim yapılsa AK Parti, halkın oylarının yüzde 53.15'ini alıyor.

Aynı araştırmanın eylül ayı verilerinde yüzde 52.80 oy alan AK Parti'nin oy oranını 5 ayda yüzde 0.35, 12 Haziran seçimlerinden bu yana yüzde 3.32 artırdığı dikkat çekiyor. Şubat verilerine göre oy oranı yüzde 19.82 olan CHP'nin oranı eylül verilerine göre yüzde 2.58 düşerken yüzde 16.01 oy alan MHP oy yüzdesini 1.99 artırdı.

SONAR Araştırma Şirketi 26 il ve 30 köyde yüz yüze yaptığı anket çalışmasında toplam 3 bin kişiyle görüştü. Araştırma şirketinin düzenli olarak gerçekleştirdiği Siyasi Eğilimler ve Gündem Araştırması, seçmenlerin bugün seçim olması durumunda kimlere oy vereceğinin tablosunu da ortaya koydu. Anketin şubat verilerine göre katılımcılardan yüzde 53.15 oy alan AK Parti 12 Haziran Genel Seçimleri'nde aldığı yüzde 49.83'lük oy oranını yüzde 3.32 puan üzerine çıktı. Şirketin en son eylül ayında yaptığı ankette ise seçmenler Ak Parti'ye yüzde 52.80'lik destek vermişlerdi. Bu duruma göre AK Parti oy oranını son 5 ay içinde yüzde 0.35 artırmış oldu.

CHP İNİŞTE, MHP ÇIKIŞTA

Araştırmanın verilerine göre CHP katılımcılardan yüzde 19.82'lik oy aldı. CHP'nin 12 Haziran'da aldığı oy oranı yüzde 25.98'di. SONAR'ın eylül verileri de CHP'nin yüzde 22.40 oy aldığını gösteriyordu.

Anket sonuçları CHP'nin son 5 ay içinde yüzde 2.58 kan kaybettiğini gösterdi. MHP'de ise ibre yükselişte. Son anket verilerine göre yüzde 16.01 oy alan MHP, 12 Haziran'dan bu yana oy oranını yüzde 2.61 artırmış oldu. SONAR'ın eylül araştırmasında MHP yüzde 14.10 oy almıştı.

Araştırmada sorulan "Önümüzdeki 6 ay içerisinde ekonomik durum beklentisi" sorusuna katılımcıların verdiği cevaplar iyimser bir tablo çizdi. "Bugünden daha kötü olacak" diyenlerin oranı aralık ayında yüzde 53.60 iken şubat ayında yüzde 50.40'a indi. "Bugünden daha iyi olacak" yanıtını verenlerin oranı aralık ayında yüzde 18.2 iken bu oran şubat ayı içerinde yüzde 16.40'a indi.

"Bugün ile aynı olacak" diyenlerin oranında ise yüzde 3.6'lık bir artış gözlendi. Hükümetin başarı karnesinin de sorulduğu ankette hükümeti başarılı bulanların oranı aralıkta yüzde 50.40 iken şubatta yüzde 51.40'a yükseldi. Hükümeti başarısız bulanların oranı da aralık ayında yüzde 27.60'tan şubat ayında yüzde 30.60'a yükseldi. Ankete katılanlara göre Türkiye'nin en önemli sorunu "Pahalılık" oldu.

Katılımcıların yüzde 71'i sorunlar listesinin başına "pahalılığı" koyarken yüzde 58.40'ı işsizlik, yüzde 52.4'ü ise "terör" dedi. Araştırma şirketinin aralık verilerinde de sıralama aynıydı.

Sabah

Bu haber 462 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,911 µs