En Sıcak Konular

Toprak: Türkiye bölünme süreciyle karşı karşıya

20 Şubat 2012 15:03 tsi
Erdoğan Toprak, “dindar gençlik yetiştirmek” söylemleriyle, Türkiye’nin egemen güçlerin yönlendiriciliğinde Orta Doğu’daki mezhep savaşlarının içine çekilmeye çalışıldığı uyarısında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, “Birilerini dindar yapmak ya da yılın dindarı seçmek hiç kimsenin görevi de değildir, haddi de değildir. Yüzde 99’unun Müslüman olduğu bir ülkede dindar gençlik yetiştirmek veya yılın dindarını seçmek akıl almaz bir söylem ve eylemdir. Dinimizde ve inancımızda bu tür yaklaşımların yeri yoktur” dedi.

İnancın terazisinin olamayacağını, Allah ve kul arasına devletin kurduğu bir kurum dahil, hiç kimsenin giremeyeceğini ifade eden Toprak, “Ne dinimize ne de laik sistemimize göre böyle bir çaba ve çalışma doğrudur. Kutsal değerlerimiz ve inançlarımız siyasete ve popülizme alet edilmemelidir. Yazıktır, günahtır” diye konuştu.

Türkiye’nin bu söylem ve eylemlerle egemen güçlerin yönlendiriciliğinde Orta Doğu’daki mezhep savaşlarının içine çekilmeye çalışıldığı uyarısında Toprak, “Orta Doğu ülkelerinde olduğu gibi Türkiye tarihinin en büyük bölünme ve ayrışma süreciyle karşı karşıyadır. Birilerini dindar yapmak ya da yılın dindarı seçmek hiç kimsenin görevi de değildir, haddi de değildir. Açık çağrıda bulunuyorum. Ellerinizi insanlarımızın inançlarından çekin” dedi.

Bu haber 505 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,511 µs