En Sıcak Konular

Gazprom'dan Rumlara şok

19 Şubat 2012 18:52 tsi
Gazprom'dan Rumlara şok

Rus doğalgaz devi Gazprom, yüksek üretim maliyeti nedeniyle Rumların ikinci tur doğalgaz ihalesine katılmıyor.Gazprom'un, Rum yönetiminin tek yanlı olarak ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölge"deki parseller için çıktığı ikinci tur ihaleye katılmayı kabul etmediği ifade edildi.

Haberi manşetten "Gazprom'dan Bye, İsrail'den Shalom" iç sayfalardan ise "Gazprom Gaz İçin Gelmiyor" başlıklarıyla yayımlayan Rum Politis gazetesi, Gazprom'un doğal gaz konusunda geri adım attığını yazdı ve "güvenilir bilgilere dayanarak" ikinci tur ihaleyle ilgili belgelerin yayımlanması nedeniyle Rum hükümetinin Rusya'dan konuyla ilgili niyetlerini netleştirmesini istediğini kaydetti.

Rusya'nın buna yanıtının olumsuz olduğunu ifade eden gazete, Rus devlet şirketi Gazprom'un, karada bulunan kendi rezervlerine kıyasla yüksek üretim maliyetine atıfta bulunduğunu belirtti.

Haberinde, diplomatik kaynaklara da dayanan gazete, Gazprom'un Kıbrıs'taki araştırma faaliyetlerinden uzak durmasının sadece üretim maliyetiyle değil, Türkiye karşısındaki taahhütleriyle de alakalı olduğunu yazdı.

Gazprom Başkanı Aleksi Miller'in, 13 Ocak'ta Türkiye hükümetinin "South Stream" botu hattının inşasına izin verdiğini açıkladığını kaydeden gazete, bu boru hattının Rus doğalgazını Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya taşıyacağını haber verdi.

Doğu Akdeniz'deki rezervlerin Türkiye üzerinden boru hattıyla Avrupa'ya ihraç edilmesi imkânı olması durumunda Rusya'daki rezervlerle bir derece rekabet edebilir olduğunu kaydeden gazete, bundan dolayı Türkiye ile yaşanacak gerilimin Moskova'nın çıkarına olduğunu, çünkü Moskova'nın "Kıbrıs veya Türkiye" ikilemiyle karşı karşıya kaldığında tarihsel anlamdaki tercihinin Türkiye'den yana olacağını kaydetti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun geçtiğimiz gün gerçekleşen günübirlik Güney Kıbrıs ziyaretine de değinen gazete, İsrail'in Güney Kıbrıs'la daha iyi ilişkiler kurma, aynı zamanda enerji alanında işbirliğinde bulunmakla ilgilendiğini belirtti.

Öte yandan, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ise, Münhasır Ekonomik Bölge'de hidrokarbon yatakları bulunmasının, Kıbrıs'ın rolü açısından yeni perspektifler ve dinamikler meydana getirdiğini söylediBu haber 766 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,691 µs