En Sıcak Konular

Gribe karşı yoğurt tüketin

19 Şubat 2012 12:00 tsi
Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yoğurdun içinde bulunan, vücudun savunma sistemini geliştirdiğini ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, kış aylarının olumsuz etkilerini asgariye indirmek için günlük belli bir miktar yoğurt tüketimi önerdiklerini kaydetti. Yoğurt, kefir ve süt ürünlerinde bulunan probiyotik mikroorganizmaların insanların savunma sistemiyle ilgili işlevlerinde olumlu etki gösterdiğini vurgulayan Yıldız, bilimsel araştırmalarda probiyotiklerin bağırsak hastalıkları üzerinde etkisi olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: “"Klinik beslenmede görülen ilerlemelerden dolayı uzun ve sağlıklı yaşamak, soğuk algınlığı, grip gibi solunum sistemi enfeksiyonları, ishal, bağırsak enfeksiyonları sorunlarından korunmak ya da klinik belirtilerini azaltmak için günlük yoğurt, kefir gibi mayalı ürünleri 250 gram ile 1 kilo arasında tüketebilirsiniz. Kış aylarının olumsuz etkilerini asgariye indirmek için günlük yoğurt tüketimini öneriyoruz. Bu ürünler taze, hiçbir katkısı olmayan süt ürünleri tercih edilmesi önemli."

Yıldız, ayrıca son yıllarda yapılan araştırmada da probiyotiklerin özellikle bronşit ve sinüzit gibi kronik tekrarlayan solunum sistemi enfeksiyonlarında nükslerin azalmasına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

cihan


Bu haber 521 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,982 µs