En Sıcak Konular

Yelken yarışına ‘inkâr’ engeli

19 Şubat 2012 11:26 tsi
Fransız parlamentosundan geçen soykırımı inkârı suç sayan yasa tasarısı yüzünden İstanbul’da başlayıp Fransa’da biten “Europa Race” yarışları tehlikeye girdi.

Yarış organizatörü ‘Olay Nautic’, Fransa ile yaşanan krizden ötürü Türkiye’nin mali desteğini çektiğini açıkladı.

DÜNYA yelken yarışlarının ‘en prestijlisi’ olarak bilinen ‘Europa Race’ yarışları, Fransa’nın kabul ettiği ‘soykırımı inkâr yasası’nın kurbanı oluyor. 2009’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği start ile başlayan ve bu yıl 5 mayısta yine İstanbul’dan başlaması planlanan yarışın gerçekleşmesi, Türkiye’nin Fransa’ya olan tepkisi nedeniyle mali desteğini kesmesinin ardından ‘suya düşüyor’.

Şok yaşıyoruz

IMOCA 60 tekneleri ile yapılan, Dünya Açık Deniz Şampiyonası, İstanbul’dan başlayacak, Avrupa’nın
önemli deniz ülkelerini ve bu ülkelerin önemli liman kentlerini kapsayan parkurla son bulacaktı. İstanbul’dan sonra yarış, Nice (Fransa), Barcelona (İspanya) İngiltere’de Portsmouth etaplarının ardından 6 Haziran’da Fransa’nın kuzey Atlantik şehri La Rochelle’de sona erecekti. Avrupa’yı baştan başa dolanan ve Dünya Açık Deniz Şampiyonası’na dahil olan Europa Race yelken yarışında uluslararası önemli markalar da sponsor olarak yer alıyordu. Yarışların organizatörlüğünü yapan ‘Olay Nautic’, Türkiye’nin Fransa ile yaşanan gerginlik nedeniyle mali desteğini çektiğini duyurdu.

Bizi aşan sorun

IMOCA’nın yönetim kurulunda yer alan Gaetan Gouerou, ‘Şok yaşadıklarını’ belirterek, ‘Siyasi bir sorun ve bizi aşıyor’ diye konuştu. Yelkenlerin yarışa hazır olduğunu, yarışa üç ay kaldığını ve bir anda organizatör şirketin ve mali kaynakların yok olduğunu kaydeden Gouerou, yarışın tamamen iptal olmaması için çaba gösterdiklerini kaydetti. “Alternatif arayış içindeyiz. Barcelona, La Rochelle ve Portsmouth, hâlâ ilgilerini esirgemediler” diye konuştu.  Bir çok farklı milletten profesyonel yelkencilerin mücadele ettiği ve 12 teknenin katılacağı Avrupa turunda, tekneler 5 kişilik ekipler halinde yarışacaktı.

hurriyet

Bu haber 503 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,314 µs