En Sıcak Konular

"NATO faaliyetlerine katkıya hazırız"

17 Şubat 2012 17:20 tsi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin NATO'da istikrar sağlayıcı faaliyetlere her zaman destek vermeye hazır olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin NATO içinde küresel ve bölgesel sorumluluklarına paralel olarak etkinliği de artmaktadır" dedi.

Davutoğlu ile NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Dışişleri Bakanlığında yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, Rasmussen'in ziyaretinin Türkiye'nin NATO'ya üyeliğinin 60. yılı vesilesiyle yapılan faaliyetler kapsamında gerçekleştiğini belirterek, bu 60 yılda dünyada bir çok şeyin değiştiğini söyledi.

Dünya ve uluslararası ilişkilerin yine büyük bir ivme içinde hareket ettiğini kaydeden Davutoğlu, tüm bu değişim süreci içinde NATO'nun başarılı bir ittifak sistemi olarak hep pozitif rol oynadığını ve bu role Türkiye'nin büyük katkısının olduğunu dile getirdi.

Balkanlarda, Afganistan'da ve bir çok diğer alanda NATO'nun önemli roller oynadığını ifade eden Davutoğlu, "Türkiye bundan sonra da NATO'nun istikrar yapıcı faaliyetlerine her zaman katkıda bulunmaya hazırdır. Gittikçe de NATO içinde küresel ve bölgesel sorumluluklarına paralel olarak etkinliği de artmaktadır. Bundan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Rasmussen ile yaptıkları görüşmede Chicago Zirvesi için hazırlıklar bağlamında önemli konuları ele aldıklarını ifade eden Davutoğlu, bu zirvede NATO füze savunma sisteminin de içinde olduğu bir çok konunun ele alınacağını dile getirerek, "Füze savunma sistemi bağlamında Türkiye NATO içinde erken uyarı radar sistemi ile önemli bir katkı sağlıyor. Bu her zaman vurguladığımız gibi hiçbir ülkeye karşı değildir. NATO'nun jenerik tehdit olgusu balistik füzelere karşı tamamen savunma amaçlı bir sistemdir. Bu konuda görüşlerimizi tekrar teyiden ele aldık" dedi.

Görüşmede Afganistan'da gelinen son noktayı ve Balkanlar'daki durumu gözden geçirdiklerini anlatan Davutoğlu, "Türkiye Balkanların istikrarı için açık kapı politikasına büyük önem vermektedir. Bosna-Hersek'in, Makedonya'nın, Karadağ'ın NATO üyeliklerinin önünün açılması bizim için, Balkan istikrarı için de büyük önem taşıyor" diye konuştu.

-NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen-

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, NATO'nun 60 yıldır "hayati önem arz eden" bir üyesi olduğunu belirterek, "60 yıl içinde bir çok şey değişti ancak birbirimize karşı taahhüdümüzde herhangi bir değişiklik olmadı" dedi.

Türkiye'nin NATO operasyonlarında önemli rol oynadığını dile getiren Rasmussen, özellikle Türkiye'nin ISAF operasyonlarına verdiği destek için teşekkür etti.

"Bizim kararlarımızda her zaman Türkiye'nin sesi sözü hissediliyor" diyen Rasmussen, NATO'nun kollektif çabalarının dünya güvenliği açısından en iyi sigorta poliçesi olduğunu söyledi.

Chicago'da düzenlenecek NATO zirvesine de değinen Rasmussen, "Bu zirvede, karşılaştığımız gerçek zorluklara gerçek yanıtlar üretmeye çalışacağız. Türkiye'nin katkıları çok önemli olacak. Afganistan'daki güvenlik güçlerinin kendi ülkelerinde güvenlik için nasıl sorumluluk alabileceklerini ve sorumluluk almaya başladıkları zaman onları nasıl destekleyebileceğimizi tartışacağız" diye konuştu.

Füze savunma sistemine ilişkin açıklamalar da yapan Rasmussen, "Füze savunma sistemi modern bir tehdide karşı modern bir yanıttır, bir önlemdir. Türkiye yine burada da rol oynuyor. Güvenlikte Türkiye'nin rolü çok önemli. Türkiye güvenliği şekillendiriyor aslında. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki deneyimleriniz ve uzmanlığınız çok değerli bizim için ve tüm NATO için yararlı" dedi.

Ortadoğu'daki insanların artık seslerini duyurup hak talep etmeye başladıklarını vurgulayan Rasmussen, "Arap Baharı devam ettikçe Türkiye'nin liderliği daha da önem kazanacaktır. Çünkü Türkiye burada yine hayati bir önem taşımaktadır ve NATO'nun da hayati bir üyesidir" diye konuştu.

aaBu haber 480 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,050 µs