En Sıcak Konular

PKK'nın infaz listesini teslim etti

17 Şubat 2012 14:28 tsi
Kürt siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü, terör örgütü PKK'nın infaz listesini özel yetkili savcıya teslim etti. Savcılık, Kürt siyasetçiler İbrahim Güçlü ve Kemal Burkay'ın bilgisine başvurulmasını istemişti.

Merkez Sur ilçesindeki Diyarbakır Adliyesi'ne gelen İbrahim Güçlü, Özel Yetkili Savcılığa çıkmadan önce basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Güçlü, PKK'nın infazlarına yönelik yaptıkları açıklamalar sonrası hakaret ve tehditlere maruz kaldıklarını söyledi.

1974'lü yıllardan itibaren gerçekleşen olayların faili meçhullerden çıkıp bir katliama dönüştüğünü kaydeden Güçlü, Kürt yurtseverlerinin örgüt tarafından infaz edildiğini belirtti. Güçlü, "Bu konuyla ilgili özel yetkili savcıya görüşlerimizi geniş kapsamlı sunacağım. 1974'lerden sonra devlet-PKK eliyle gerçekleşen ölüm olayları, infazlar birkaç platformda devam etti. Birincisi, bölgedeki siyasi örgütlerin liderlerine, kadrolarına yönelik öldürme olayları ve infazlardır. İkincisi, PKK bünyesinde muhalif olarak tanınan, aslında devletin Kürt hareketini içerden kuşatma ve hedefinden uzaklaştırma konseptine karşı olan Kürtlerin öldürülmesi ve infazlardır. Bu öldürmeler, Öcalan'ın mahkemedeki ifadesiyle en azından 15 bin ile ifade edilebilir. Üçüncüsü, Kürt kanaat önderlerinin sıradan halktan insanların hainlik ve muhbirlik gerekçesiyle öldürülmeleri ve infazlarıdır. Dördüncüsü ise, bölgede örgütlenmek isteyen Türk sosyalist ve komünist örgütlerin yöneticilerinin öldürülmesidir. Bu ölüm olayları 1976'dan günümüze kadar uzanarak on binlerle ifade edilir bir konuma geldi. Olay bir infazlar ve öldürmeden çıkıp katliama dönüştü" dedi.

"PKK'NIN İŞİ, DEVLET GİBİ SUÇLARINI ÖRTMEYE VE GİZLEMEYE ÇALIŞMASIDIR"

Meclis'te Kemal Burkay ve kendisinin yaptığı açıklamaların ardından PKK yönetimi ve özellikle BDP'li Şerafettin Elçi'nin saldırıya geçtiğini söyleyen İbrahim Güçlü, Murat Karayılan'ın kendisine ve Kemal Burkay'a hakaret ve tehditlerde bulunduğunu aktararak, "Bu saldırılar PKK'ya dair gerçeklerin gizlenmesi için yapıldı. Talep edilen Hakikatleri Araştırma Komisyonu'nun balonunun patlaması, alternatif bir Kürt hareketinin ortaya çıkmasının engellenmesi çabasıdır. Ayrıca PKK'nın işi, devlet gibi suçlarını örtmeye ve gizlemeye çalışmasıdır" şeklinde konuştu.

BDP Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'yi tetikçilikle suçlayan Güçlü, "Anlaşılmaz olan daha düne kadar PKK'yı eleştiren Şerafettin Elçi'nin açıklamalarıdır. Elçi, PKK'nın hain ve itirafçı Kürtleri öldürdüğünü kabul ediyor. Bunu da meşru görerek suça ortak oluyor. Ama PKK'nın binlerce insanı öldürme olayını ise reddediyor. Şerafettin Elçi'nin bu gönüllü tetikçiliğinin nedeni, Öcalan'ın özel kontenjanından milletvekili olması, buna karşılık diyet borcunu ödemiş olma refleksidir" diye konuştu.

Bir süre önce TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na PKK'nın iç infazlarıyla ilgili bilgi veren Güçlü, yaptığı açıklamanın ardından infazlara yönelik soruşturma açan Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na 35 sayfadan oluşan listeyi sundu.

TALEP SAVCILARDA GELDİ

İsmail Avcı'nın haberi

Adliyeye davet edilen İbrahim Güçlü, savcıya infazlar ile devlet-PKK ilişkisini anlatacağını söyledi. Savcılar, Kemal Burkay'ın dinlenmesi için de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na talepte bulundu.

Doğu ve Güneydoğu'da 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarını araştıran özel yetkili savcı, ailelerin başvurusu üzerine soruşturmayı genişleterek terör örgütü PKK'nın iç infazlarını soruşturmaya dahil etti. Diyarbakır'daki binlerce faili meçhul dosyayı inceleyen özel yetkili savcı, bu dosyalardan 8 bin tanesinin terör örgütü PKK'nın infazları olduğunu belirledi. Bunun üzerine çocukları infaz edilen bazı ailelere ulaşan savcı, onların da bilgisine başvurdu. Özel yetkili savcılık, soruşturma kapsamında PKK'dan önceki Kürt örgütlerinin yöneticileri, PKK'dan ayrılan muhalifler ile PKK'nın silahlı mücadelesine karşı çıkarak ayrılan birçok kişinin bilgisine başvurmaya karar verdi. Özel yetkili savcılık, Kürt siyasetçilerden İbrahim Güçlü'yü bilgisine başvurmak için adliyeye davet etti. Güçlü, savcıya PKK'nın infazlarını somut delilleriyle anlatacağını dile getirdi. Devlet-PKK ilişkisi konusunda da bilgi aktaracağını dile getiren Güçlü, ayrıca, savcıya infazlara ilişkin hazırladığı bir dosyayı da sunacağını ifade etti. Güçlü, bugün adliyeye giderek örgütün infaz listesi ile infaz olaylarını savcıya anlatacak. Özel yetkili savcı, Kemal Burkay'ın bilgisine de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla başvuracak. Savcılık bunun için İstanbul'a talepte bulundu. Burkay, isterse Diyarbakır'a da gelip savcıya bildiklerini anlatabilecek. PKK'nın bir dönem yöneticiliğini yapan, ancak şu an örgütle ilgisi olmayan sercavan.com sitesinin sahibi Şükrü Gülmüş de Öcalan'ın, kardeşi Alaattin Gülmüş ile muhaliflerden Mehmet Şener'i nasıl infaz ettiğini savcıya anlatacağını dile getirmişti.

İbrahim Güçlü, daha önce de Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan ve terörden kaynaklanan ihlalleri araştıran alt komisyona bilgi vermişti. Güçlü, terör örgütünün beyin takımının önemli bir bölümünün Türk kökenli insanlardan oluştuğunu savunarak, örgüt-devlet ilişkisine dikkat çekmişti. Devletin, infazlarının yanında, terör örgütü PKK'nın da infazlarının bulunduğunu belirten Güçlü, bunların "kol kırılır yen içinde kalır" denilerek görmezden gelindiğini ifade etti. Güçlü, PKK'nın infaz değil, katliam yaptığını söylemişti. Son 30 yılda 40 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan terör örgütü PKK'nın, çok sayıda kurucu ve yöneticisini de infaz ettiği ortaya çıkmıştı.

Örgütü yakından tanıyan Güçlü'nün, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na sunduğu raporunda, PKK'nın infaz listesine yer verilmişti. Raporda, terör örgütünün çeşitli tarihlerde toplam 25 üst düzey mensubunu, sadece 1987 yılında ise 67 militanını çeşitli gerekçelerle öldürdüğü belirtiliyor.

ZAMAN

Bu haber 449 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,347 µs