En Sıcak Konular

Akdağ'dan Meclis'e sağlık brifingi

15 Şubat 2012 18:17 tsi
TBMM Genel Kurulunda, Çukurova Üniversitesinin KKTC'de Kampüs Kurmasına İlişkin kanun tasarısıyla ilgili Sağlık Bakanı Akdağ'dan açıklamalar geldi.

TBMM Genel Kurulunda, Çukurova Üniversitesinin KKTC'de Kampüs Kurmasına İlişkin Çerçeve Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşülüyor.

Tasarını tümü üzerinde konuşan MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, Türkiye'de yıpratılmamış kurum kalmadığını, hukukun her gün yeni örneklerle ezildiğini savundu. Türkeş, ne kadar milli kurum, değer varsa tahrip edildiğini öne sürdü.

Türkeş, ''İktidar kimin elinde olursa olsun Kıbrıs davası milli bir meseledir. AKP iktidarı için Kıbrıs bir dava değil sorun olarak algılamaktadır'' diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, siyaset üstü kalması gereken bilimsel kurumlara müdahale edildiğini ileri sürdü.

''Türkiye'nin bilimini bütün dünyaya rezil ettiniz'' diyen Atıcı, ''Çıkın; 'TÜBİTAK, TÜBA, YÖK özgürdür' diyin. Ben de sizden özür dileyeyim'' diye konuştu.

Atıcı, konuşmasında, TÜBA'ya üye seçimi ve sağlık sistemine ilişkin eleştirilerde bulundu.

-Ticarethaneye döndürülmüştü-

Tasarı üzerinde Hükümet adına konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TÜBA'ya üye seçimlerinin çeşitlendirildiğini ifade etti. Önceden küçük bir havuz oluştuğunu ve bu havuzun değişmediğini belirten Akdağ, ''Bunu halkın gözünden kaçırıyoruz'' dedi.

Tam gün yasası uygulamasını anlatan Akdağ, ''Tam günden önce tıp fakültelerimiz maalesef birer ticarethaneye döndürülmüştü. Bu gerçeği göz ardı edemeyiz'' diye konuştu.

Gerçekleri çarpıtmanın kimseye fayda sağlamayacağını dile getiren Akdağ, performans sisteminin daha da geliştirilmesi, adaletli hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Akdağ, emekli hekimlerin aylıklarının düşük olduğunu ifade ederek, ''Bunu mutlaka el birliğiyle düzeltmemiz lazım. Bu konuda çalışmalara başladık'' diye konuştu. Akdağ, şunları söyledi:

''Siz eğer vatandaşı köhne muayenehanelere, bıçak parasına mahkum etmek istemiyorsanız tam günün yanında duracaksınız. Yanında duracaksanız, Anayasa Mahkemesine götürmeyeceksiniz ama bu yanlışı yaptınız.

Biz vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz. AK Parti hükümetleri olarak bugüne kadar garibanın, yoksulun yanında durduk. Bundan sonra da bu ülkenin onurlu insanları sağlık hizmetine ihtiyaç duyduklarında bu hizmeti almaya devam edecekler. Biz bu sitemi geliştirmeye devam edeceğiz.''

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, yerinden söz alarak, ''Başbakan'a sağlıkla ilgili sağlanan haklar garibana sağlanıyor mu? Adam gibi, doğru düzgün, hukuka uygun kanun çıkaracaksın, biz de Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğiz'' dedi.

Akdağ, tasarı üzerinde sorulara yanıt verirken de Şanlıurfa'da ''tarikat mensupları hastane bastı'' haberlerinde yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığını, konuyu incelettirdiklerini bildirdi.

aa

Bu haber 445 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,194 µs