En Sıcak Konular

İran, Tayland'daki saldırıları kınadı

15 Şubat 2012 16:38 tsi
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Tayland'da meydana gelen patlamaları kınadıklarını belirterek her türlü terör eylemine karşı olduklarını söyledi.Devlet televizyonunun haberine göre, Mihmanperest, Tayland, Gürcistan ve Hindistan'daki patlamalara ilişkin yaptığı açıklamada, “İran, her türlü terör eylemini kınıyor” ifadesini kullandı.

“Tayland'daki terör saldırılarının arkasında gizli ve canice hedefleri olan İsrail unsurlarını sorumlu tutan” Mihmanperest, konunun bir an önce aydınlatılması için Tayland ile her türlü işbirliği ve dayanışmaya hazır olduklarını belirtti.

“Patlamalarda İran'ın parmağı olduğu” yönündeki İsrail iddialarını reddeden Mihmanperest, İsrail'in, İran ve Tayland arasındaki tarihi ve dostane ilişkileri bozmak istediğini bildirdi.

Mihmanperest, çeşitli senaryo ve komplolarla İran'ı suçlayan İsrail'in bu tür çabalarının da sonuçsuz kalacağını kaydetti.

"HEDEFTE İSRAİLLİ DİPLOMATLAR VARDI"

Tayland istihbaratından üst düzey bir yetkili ise biri patlamalarda yaralanan üç kişilik İranlı ekibin suikastçı olduğunu ve hedeflerinde, büyükelçi de dahil olmak üzere, İsrailli diplomatların bulunduğunu belirtti.

Yetkili, bu ekibin, bir diplomatik araca bomba yerleştirmeyi planladığını kaydetti.

Polis de patlamalardan sonra İran uyruklu bir kişinin kaçmaya çalışırken Bangkok uluslararası havaalanında yakalandığını, üçüncüsünün Malezya'ya kaçtığını belirtti.

GÜRCİSTAN VE HİNDİSTAN'A BENZİYOR

Bu arada, İsrail'in Bangkok Büyükelçisi Itzhak Shoham, Bangkok'taki patlamaların faillerinin, Gürcistan ve Hindistan'daki saldırıları düzenleyenlerle muhtemelen "aynı şebekeden" olduğunu belirtti.

Büyükelçi, elde edilen bulguların benzerlik gösterdiğini, patlayıcıların Hindistan ve Gürcistan'daki saldırılarda kullanılanlarla çok benzer göründüğünü, bunlardan hareketle saldırganların aynı şebekenin mensubu olduğunu ve bunların ardında da İran'ın bulunduğunu düşündüklerini söyledi.

Öte yandan Tayland Dışişleri Bakanı Surapong Dowicakchaigun, İranlılardan ikisinin "kamuya açık alanda yasa dışı patlamaya yol açmak ile polis ve kamu görevlilerini öldürmeye teşebbüsle" suçlandıklarını belirtti.

Bu aşamada "terörist eylem"den bahsetmeyi reddeden bakan, ancak durumun Hindistan'daki saldırıyla "benzerlik taşıdığını" söyledi.

Suçlanan İranlıların, yaralanan Seid Muradi ile havaalanında yakalanan İranlı olduğu belirtildi.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta meydana gelen 3 patlamada, biri kadın 5 kişi yaralanmıştı.

A.A.Bu haber 469 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,645 µs