En Sıcak Konular

'Kremlin, İsrail'i durduracak'

15 Şubat 2012 14:18 tsi
'Kremlin, İsrail'i durduracak' Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, İran'ın nükleer programıyla ilgili durumun yeni bir aşamaya geçeceğini ve bu konuda kesin bir kararın bu yaz içinde alınabileceğini söyledi.

Rus haber ajansı RİA Novosti, Makarov'un bugün İran konusunda yaptığı açıklamada, ''İran konusu tatsız bir durum. Bir çeşit karar alınmalı ve bu da muhtemelen yaza doğru olur'' diye konuştu.

Makarov, Rusya Savunma Bakanlığının İran'daki ve tüm Ortadoğu'daki durumu izlediği bir ''olay merkezi'' kurduğunu belirterek, ''Gerekli tüm bilgileri zamanında alan bir olay merkezi oluşturduk'' dedi. Rusya Genelkurmay Başkanı, İran ile ilgili yaza kadar alınacak kararın ne olduğu konusunda bilgi vermedi.

Nezavisimaya gazetesi, geçen yıl Aralık ayında yayımladığı haberde, Kremlin'in askeri kaynaklardan İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vurmaya hazırlandığı ve bunun ani bir saldırı şeklinde olacağına dair bilgi aldığını kaydetmişti.

İSRAİL'İ ÖNLEMEK İÇİN HER ŞEY YAPILACAK

Kremlin'in, İsrail'in İran'a yönelik bir saldırısını önlemek için her şeyi yapacağı belirtilen haberde, "Edindiğimiz bilgiye göre, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran raporunun ardından İran'a saldırı hazırlıklarına hız verildi. Rusya, bir yıl önceden Tahran'a karşı olası bir askeri operasyonda kayıplarını minimuma indirmek için önlemler almaya başladı ve bu önlemler için yaptığı çalışmalar tamamlanmak üzere" ifadeleri yer amıştı.

ERMENİSTAN'DAKİ ÜS KULLANILACAK

Gazete, Rusya'nın olası bir saldırıya karşı hazırlıklar çerçevesinde Ermenistan'daki 102'nci Rus askeri üssünü tam donanımlı hale getirdiğini ve buradaki askerlerin ailelerini tahliye ettiğini belirterek, ''Erivan yakınındaki Rus garnizonundaki askeri birlikler Türkiye sınırı yakınındaki Gümrü bölgesine sevk edildi. Amerikan askerlerinin olası saldırısı Türkiye'den olabilir.

Ayrıca Güney Osetya ve Abhazya'daki Rus üslerindeki askerler 1 Aralık'tan itibaren savaşa hazır pozisyona geçirildi. Karadeniz Filosu'na bağlı gemiler de Gürcistan sınırları yakınında teyakkuzda" görüşüne yer vermişti.

Bu haber 1,158 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,732 µs