En Sıcak Konular

Atalay: Van'da çadır kentler tamamen kaldırılacak

15 Şubat 2012 13:01 tsi
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Van'da sadece Mevlana Evleri'ni tedbiren bırakacağız ama ondan sonra çadır kentler tamamen kaldırılacak'' dedi.

Beşir Atalay, düzenlediği basın toplantısında Van, Erciş ilçesi ve köylerde depremden sonra yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Erciş'te çadır kent kalmadığını, tamamının kaldırıldığını ifade eden Atalay, çadır kentlerde kalanların hepsinin konteynerlere taşındığını söyledi.

Van'da sadece 4 çadır kentte toplam 290 çadır bulunduğunu, bunlarda bin kişinin yaşadığını belirten Atalay, ''Bunların hiçbiri evi ağır hasarlı olanlar değildir. Tabii vatandaşların çok değişik durumları var. Kimi kirada oturuyor gelip çadır kente yerleşmiş, kiminin evi az hasarlı ama çadır kentte kalıyor, bunun gibi durumlar var'' diye konuştu.

Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çadırlardan konteynere taşınmada orada karşılamak durumunda olduğumuz ihtiyaç, evi ağır hasarlı veya yıkılanlar. Şu anda onun ötesinde orta hasarlılar da konteynerlere taşınıyor. Yani Van'da da bu süreçte sadece çadırla konteyner arası bir yapı olan Mevlana Evleri'ni tedbiren bırakacağız ama ondan sonra çadır kentler tamamen kaldırılacak vatandaşlar zor durumda bırakılmadan. Tabii şöyle şeyler oluyor, 'hala Van'da çadır var' gibi haberler oluyor. Van'ı gezdiğinizde her taraf konteyner kent olmuş ama vatandaşların evlerinin önünde çadırları var. Çünkü çok çadır dağıttık. Onlar da duruyor orada, bir kısmı kullanılıyor, bir kısmı kullanılmıyor. Bazen vatandaş gündüz işte, evinde kalıyor, ihtiyacını gideriyor, gece çadırda, onlar evleri sağlam olanlar, az hasarlı olanlar da yine çadırları muhafaza ediyorlar. O çadırların büyük kısmı öyledir. Ama şunu da buradan duyurmak istiyorum vatandaşlarımıza, özellikle Türk Kızılayı biliyorsunuz şu anda çadırları topluyor, çadır kentlerdekileri topladı. Diğer vatandaşlarımızın da ihtiyacı kalmazsa onları da alıyor, temizliyor ve tekrar depoluyoruz. Çeşitli yerlerde depolayacağız. Onlar heba olmasın istiyoruz. O yönde titiz çalışma yürütüyor Türk Kızılayı. Vatandaşlarımız kullanmadıkları, ihtiyaçlarının kalmadığı çadırları valiliğimizle irtibat kurarak teslim etsinler. Esasen valiliğimiz de o yönde vatandaşlarımıza zaten ulaşmaya çalışıyor.''

Atalay, depremden önce ön hasar tespiti yapıldığını, bunun çadır, gıda yardımı yapılması için tedbir alınması için gerçekleştirildiğini, daha sonra kesin tespitin yapıldığını ifade etti.

Daha sonra ilana çıkıldığını, vatandaşların itirazlarının dinlenildiğini belirten Atalay, ''Hak sahipliği de ortaya çıktı. Artık vatandaşlarımızdan talep, taahhüt, borçlanma işlemleri yapılıyor. Orta hasarlılarla ilgili üç üniversitemizle anlaşmıştık. Orta hasarlılar ikinci defa bir ciddi gözden geçirilsin. Bunların bir kısmı ağır hasarlı grubuna geçiyor, bir kısmı orta hasarlıda kalıyor veya hafif hasarlıya geçiyor'' dedi.

-''Konteyner sayısı 28 bin 500'e ulaşacak''-

Depremde az ve orta derecede hasar gören konutlar için vatandaşlara destek verdiklerini hatırlatan Atalay, konteynerlerin orta vadede iskan çözümü olduğunu söyledi.

Atalay, şöyle devam etti:

''İki odalı, banyosu, tuvaleti, mutfağı olan, sıcak suyu bulunan bir küçük evdir konteyner. Altyapısı aynen şehir altyapısı gibidir. Elektrik, su, atık su yani yerleşik mahallelerde hangi altyapı varsa konteynerlerde de o altyapı vardır ve taşınması oldukça zordur. Türkiye'nin her tarafında nerede konteyner üretiliyorsa oralarda yaptırıldı. Bir tır sadece iki konteyneri taşıyabiliyor. Kapsamı anlaşılsın diye ifade ediyorum çünkü bazıları konteyner nedir hiç bilmeden, basit çadır gibi dürülüp bükülen ve hemen taşınan bir şey zannediyor ve öyle değerlendirmelerde bulunuyor. Adeta yeni, küçük evlerden kentler kuruyorsunuz, konteyner o. Önce 12 bin 500 konteyner planlamıştık. Sonra ikinci 9 Kasım depreminden sonra 19 bin 500'e çıkardık bu sayıyı ve kesin hasar tespitlerinden sonra da 28 bin 500'e çıkarılacak. Konteyner ihtiyacımız yani ağır hasarlıya göre bu belirlenmiş bir ihtiyaçtır ve şu ana kadar buraya ulaşan 26 bin 500 konteynerdir bana ulaşan. Bu sayıları dün çok ayrıntılı olarak arkadaşlardan bilgi alarak tespit ettik. Bunun içinden 24 bin 691 aile şu anda yerleştirilmiş durumda. Kesin rakam olarak veriyorum bugün itibarıyla 147 bin 206 kişi şu anda konteynerlerde yaşıyor. Bu yaklaşık 150 bindir. Birçok vilayetimizin merkez nüfusudur bu. Van'da 30, Erciş'te 5 olmak üzere 35 konteyner kent kurulmuştur ve yaklaşık her konteyner kent, 5 bin nüfuslu şehirdir.''

Dün bir konteyner kenti ziyaret ettiklerini kaydeden Atalay, buralarda sosyal şartların sağlandığını, kalıcı konutlara geçinceye kadar vatandaşların oralarda rahat yaşayacaklarını belirtti.

Atalay, ''Bir de şunu mazeret olarak söylemiyorum işin büyüklüğünü, başarı öyküsünü iyi değerlendirmek için tabii şiddetli de bir kış yaşadık, yaşıyoruz halen, bütün bu altyapılar ve konteyner kentlerin kurulması eksi 10 derecelerde kar ve yağış altında, çamurlar içinde yapılmıştır. Gidip o altyapıları görseniz, büyük kanallar kazılıyor, oralara atık su boruları döşeniyor yani şu anda o şekilde 35 şehrin kurulduğunu düşüneceksiniz. Konteyner sayısı 28 bin 500'e ulaşacak ama şu anda ağır hasarlı evi olup veya evi yıkılıp da açıkta kalan aile yoktur ve hatta orta hasarlılardan da mesela Erciş'te orta hasarlıların da tamamı konteyner kentlerde kalmaktadır'' dedi.

aa

Bu haber 509 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,114 µs