En Sıcak Konular

Tacikistan düşen helikopteri inceleyecek

15 Şubat 2012 11:44 tsi
Tacikistan Savunma Bakanlığı, 11 Şubat'ta Afganistan'ın güneyinde düşen helikopterin incelenmesi için Kabil'e bir heyet gönderdi.

Tacikistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Afganistan'da ISAF için kullanılan ve 11 Şubat'ta Zebul bölgesinde düşen Tacikistan Savunma Bakanlığına ait olan MI-8 tipi helikopterinin incelenmesi için Savunma Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin Kabil'e gönderildiği bildirildi.

4 kişinden oluşan inceleme heyetinin, düşen helikopterin kara kutusundaki kayıtları araştıracağı ifade edilen açıklamada, şimdilik, söz konusu helikopter kazasında, bölgedeki zorlu hava koşullarının etkili olduğu görüşünün baskın olduğu kaydedildi.

Bu arada, Afganistan'daki helikopter kazasında hayatını kaybeden Tacikistanlı 4 askeri personelin naaşı başkent Duşanbe'ye getirilirken, bugün Savunma Bakanlığına bağlı askeri yüksekokulda tören düzenlendi.

Savunma Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada, Afganistan'ın Zebul bölgesinde düşen Tacikistan Savunma Bakanlığına ait MI-8 tipi helikopterin, Mayıs 2011'den bu yana ISAF için kullanıldığı ve Afganistan'ın zor ulaşılır dağlık bölgelerine gıda ve insani yardım taşıdığı kaydedilmişti.

Daha önce, Afganistan'ın Zebul bölgesi valiliğinden yapılan açıklamada da ISAF için malzeme taşıyan helikopterin Zebul bölgesinde "teknik bir sorun" nedeniyle düştüğü, içindeki 4 Tacik vatandaşının öldüğü belirtilmişti.

aa

Bu haber 474 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,635 µs