En Sıcak Konular

Atalay: MİT'in yaptığı mevzuata uygun

15 Şubat 2012 11:30 tsi
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis'te MİT'in, istihbari çalışmalarına ilişkin soru önergesini cevapladı. Atalay çalışmaların mevzuat uygun olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT'in, istihbari çalışmalarını mevzuata uygun şekilde, terörle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin bir parçası olarak yerine getirdiğini belirterek, ''Ancak bütün bu çalışmalar yargısal süreçlerden bağımsızdır. Anayasanın, mahkemelerin bağımsızlığına ilişkin 138. maddesi uyarınca yargı makamlarına ve yargısal süreçlere hiçbir suretle müdahale edilmesi söz konusu olamaz'' dedi.

Atalay, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in soru önergesine yazılı yanıt verdi. Atalay, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu uyarınca, ülkenin anayasal düzenine yönelik tehdit unsurlarının başında gelen terör örgütlerine karşı, devletin tüm kurumlarıyla birlikte yürütülen mücadeleye gerekli desteğin sağlanması amacıyla yapılacak her türlü girişimin, MİT Müsteşarlığının asli görevleri arasında yer aldığını anımsattı.

Müsteşarlığın, bu görevlerini yerine getirirken, istihbarat teşkilatı olmanın vazgeçilmez zorunluluğu olarak faaliyetlerini, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu ve diğer ilgili mevzuat uyarınca gizli faaliyet usul, prensip, teknikleri çerçevesinde yürüttüğünü belirten Atalay, şunları kaydetti:

 ''Kanunun 27. maddesinde de bu görev ve faaliyetlere ilişkin her türlü bilgi ve belgenin istihsal ve ifşası suç olarak kabul edilmektedir. Müsteşarlık, istihbari çalışmalarını ilgili mevzuata uygun şekilde ve terörle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin bir parçası olarak yerine getirmektedir.

Ancak bütün bu çalışmalar yargısal süreçlerden bağımsız olup, Anayasanın, mahkemelerin bağımsızlığına ilişkin 138. maddesi uyarınca yargı makamlarına ve yargısal süreçlere hiçbir suretle müdahale edilmesi söz konusu olamaz.''


AA

Bu haber 431 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,513 µs