En Sıcak Konular

Kim kazandı?

15 Şubat 2012 09:28 tsi
Kim kazandı? Dikkat: Boşluğu doldurmak isteyenler çıkacak!

Kürt siyaseti ile Irak ve Suriye politikaları bu süreçle daha sıkıntılı bir aşamaya geçiyor. Zira algı, biri halklarla diğeri liderlerle ilişki sürdüren birbirine karşıt iki MİT olduğu yönünde. Hükümet, bunlardan birinin yanında, ama ötekinin faaliyetleri hükümet politikalarını etkinsiz kılmaya yönelik. Hükümetin Ortadoğu politikası açısından bundan daha vahim bir durum olamaz. Bir yandan iktidarın kendi muhaliflerine karşı kullandığı bir MİT izlenimi, öte yandan dış faaliyetleri deşifre olmuş bir kuruluş söz konusuysa, istihbarat faaliyetlerinin ‘başka’ kurumlarca yapılması, yani eskisi gibi olması, zorlanabilir.

MİT başkanı için yasa değişince darbe girişimi davaları sulanabilir, bu arada İran, Suriye, İsrail ekseninde kimin nasıl istihbarat yaptığı, bilgilerin kimde toplandığı konusu daha da karmaşık hale gelebilir ve söz konusu üçgende Türkiye ya da Türkiye’nin bir kesimi etkisini kaybederken, boşluk başkalarınca doldurulabilir.

Sonuçta; yasama, yargı ve yürütme ayrı ayrı kaybetme riskiyle karşı karşıya denebilir. Ayrıca tüm istihbarat kuruluşlarının da etkinliği sorgulanır hale gelir; bu da dış faaliyetlerde zafiyet demektir. Belki zaten istenen budur; dolayısıyla tuzağın etrafından dolaşmak gerekir. Bunun bir yolu, hızla şeffaflaşmak ve demokratik adımları atmaksa diğer yolu da Suriye’ye müdahale için yapılan baskılara boyun eğmemek ve Şii-Sünni mücadelesine taraf olmamak gibi gözüküyor.

Beril Dedeoğlu / Star (İlgili kısım)Bu haber 1,287 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,499 µs