En Sıcak Konular

UEFA'nın Fenerbahçe formülü

15 Şubat 2012 08:12 tsi
Avrupa futbolunun patronu, 27 Şubat'taki TFF seçimi öncesi tavrını belli etti.

27 Şubat’taki TFF seçimi öncesi UEFA tavrını belli etti. Aydınlar’ın yeniden başkanlığına, Lütfi Arıboğan’ın yardımcısı olması şartıyla destek verdi. 58. maddenin 1 kerelik uygulanmamasına dair verdiği onayı da kararın Play-Off öncesi verilmesi şartıyla geri çekmedi. Olağanüstü Genel Kurulu’na çevrildi. Yeni başkanın kim olacağı merak edilirken Mehmet Ali Aydınlar’ın yeniden aday olması ihtimali giderek kuvvet kazanıyor.Hatta birçok kulüp Aydınlar’ın başkanlığı konusundamütabakata varmış durumda. Peki bu süreçte UEFA, Aydınlar’ın yeniden başkan olmasına nasıl bakıyor? Gelen bilgilere göre UEFA da ikinci Aydınlar dönemine oldukça sıcak.

Ancak bu konuda iki de şartı var:

Avrupa futbolunun patronu, uzun süredir ilişki halinde olduğu tecrübeli idareci Lütfi Arıboğan’ı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanı olarak görmek istiyor.Hatta bu konudaki önerisini bir süre önce TFF’ye yolladığı biliniyor. UEFA’nın gerekçesi şöyleydi: “Bir kaos içindesiniz. Biz de bu problemin artık bitmesini istiyoruz. Önümüzdeki süreci yakından tanıdığımız ve iyi ilişkilerdeki tecrübesinden ötürü Lütfi Arıboğan ile atlatabiliriz.”

Fenerbahçe’den katı muhalefet

Ancak özellikle Fenerbahçe’nin sertmuhalefeti Arıboğan’ın önünü kesiyor. Arıboğan’a başka kulüplerden de büyük destek olmasına rağmen tecrübeli futbol adamı yeni bir polemik yaşanmaması için şimdilik kendini geri planda tutuyor. İşte bu nedenleMehmet Ali Aydınlar’ın dönüşü ve Arıboğan’ın yeniden başkan vekili olması formülü öne çıkıyor. Bu sayede iddialarla ilgili karar verecek olan kurulların çok fazla değişmeyecek olması sürecin uzamasını istemeyen UEFA’nın da işine geliyor.Hatta bu konuda onay verdiği de gelen bilgiler arasında. Aslında UEFA’nın TFF başkanının seçimi konusunda herhangi bir yetkisi yok. Fakat bu hassas süreçte görüş bildirmeyi faydalı görüyorlar. Öte yandan Arıboğan’ın bir başka dönemde Federasyon Başkanlığı, daha sonrasında da Şenes Erzik gibi UEFA’da önemli bir görevde bulunması muhtemel görünüyor.

Yargılama engel değil

TFF Futbol Disiplin Talimatnamesi’nin ‘şikeye karışan takımlara küme düşme cezası öngören’ 58.maddesinin bir seferlik uygulanmamasına daha önce izin veren UEFA, eksi puan içerikli cezalara halen onay veriyor. Yalnız UEFA’nın onay verirken koyduğu tek şart, puan indirme cezasının Play-Off öncesi uygulanıp, bu işin bir an önce bitirilmesi. Kişilerle ilgili adli yargılamanın devam ediyor olması UEFA’ya takımlarla ilgili kararların verilmesine engel değil. İşte TFF bu iki madde üzerinden 27 Şubat’ta olağanüstü genel kurula gideccek ve yeni başkanını seçecek.

bugün


Bu haber 438 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,675 µs