En Sıcak Konular

'Uzayda ezan sesi duydum'

14 Şubat 2012 16:32 tsi
Malezyalı astronot Dr. Sheikh Muszaphar Shukor, 'Ramazan ayına denk gelen uzay seyahatinde Uzay İstasyonu'nun içerisinde ezan sesini duydum' dedi.

Türksat AŞ'nin davetiyle Türkiye'ye gelen Malezyalı astronot Dr. Sheikh Muszaphar Shukor, İslamiyetin bir yaşam biçimi olduğunu ifade eden Shukor, uzay seyahatinde namazını kıldığını ve orucunu tuttuğunu söyledi.

Shukor, ''Ben orada ezan sesini duydum. Uzay İstasyonu'nun içerisinde gerçek olarak bu ezan sesini duydum. Diğer astronotların ezan hakkında bilgileri yoktu, ama ben bizzat fiziksel olarak o sesi duydum. Uzaydayken buna o kadar da şaşırmıyorsunuz. Çünkü uzayda bulunduğunuz sürenin her anında Allah'ın varlığını ve gücünü oradan hissediyorsunuz. Uzayda kaldığım her an Allah'a kendimi çok yakın hissettim. Orada oruç da tuttuk. Bu ibadetleri yaparken, aç, susuz ve yorgun kendimi hissetmedim'' diye konuştu.

"Kanser araştırmalarının sonuçları 1 yıl içinde açıklanacak"

Uzayda, kanser hücreleri üzerinde çalışmalar yaptığını dile getiren Shukor, deneyin yüzde 80 civarında sonuçlandığını, sonuçların tamamlanmasının ardından kamuoyunun bilgilendirileceğini söyledi.

Hücrelerin uzayda daha hızlı yenilendiğini anlatan Shukor, ''Uzayda fazla kalmayın çabuk yaşlanırsınız'' dedi.

Dr. Shukor kimdir

1972 Malezya doğumlu Shukor, ilköğrenimini Malezya'da tamamladıktan sonra tıp eğitimine Hindistan'da devam etti. 1997 yılında ortapedi cerrahı olarak mezun olduktan sonra Malezya'da birçok hastanede çalıştı. Bunun yanında Space, Science National University'de araştırmacı olarak görev aldı. Dalgıçlık ve dağcılıkla ilgilenen Shukor, uzaya çıkma hayalini gerçekleştirmek istedi.

''Beden aklın yoluna tabidir'' sloganıyla yola çıkan Shukor, 2006 yılında ''Ankgasawan'' adlı uzay uçuşu programına katıldı. 10 Ekim 2007'de uzaya çıkan Shukor, uzaydaki Müslüman astronotlardan biri olarak tarihe geçti.

Kaynak: AA

Bu haber 722 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,128 µs