En Sıcak Konular

74 yıl sonra Dersim dosyası açılıyor

14 Şubat 2012 08:50 tsi
74 yıl sonra Dersim dosyası açılıyor
TBMM, 74 yıl sonra Dersim dosyanını açıyor. Meclis Dilekçe Komisyonu, Dersim katliamıyla ilgili alt komisyon kurma kararı aldı. Mağdurları dinleyecek alt komisyon, devlet arşivlerini de tarayacak.

MECLİS, 74 yıldır rafa kaldırılan Dersim dosyasını açma kararı aldı. Dersim Katliamı’nın yeniden gündeme gelmesinin ardından TBMM’ye yapılan 150’yi aşkın başvuru üzerine harekete geçen Meclis Dilekçe Komisyonu, Dersim olaylarıyla ilgili bir alt komisyon kurulmasını kararlaştırdı. Bu hafta kurulması beklenen alt komisyon, Dersim mağdurlarını dinleyecek, devletin arşivlerinde olayı araştıracak.

Alt komisyon bu hafta kurulacak

Yeniden gündeme gelen 1938 Dersim olaylarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özür dilemesinin ardından, Dersimliler tazminat için TBMM’ye başvurmuştu. Meclis Dilekçe Komisyonu, 150’nin üzerinde Dersim mağdurunun yaptığı başvuru doğrultusunda, olayı inceleme kararı aldı. Komisyon bir alt komisyon kurarak, hem mağdurları dinlemeyi, hem arşivleri incelemeyi planlıyor. Önümüzdeki hafta kurulması beklenen alt komisyon, olayın yaşayan canlı tanıklarını da dinleyecek. AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş Dersim olaylarıyla ilgili 150’yi aşkın başvuru aldıklarını belirterek, başvurular konusunda ilgili kurumlarla yazışmaya başladıklarını söyledi. Daniş, “Bu kadar yoğun başvurunun olduğu bir konuda alt komisyon kurmanın uygun olacağını düşünüyoruz. Toplumda da bir beklenti var. Genelkurmay ve diğer kurumların arşivlerinde belgeler olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Cevaplar gelmeye başladı bile

Meclis Dilekçe Komisyonu, Dersim olayları konusunda, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Genelkurmay’a yazarak, bugüne kadar yapılan işlemler ve arşivlerde bulunan belgelerin tümünün Meclis’e gönderilmesini istedi. Başbakanlık, Devlet Arşivleri’nin araştırmacıların kullanımına açıldığını Meclis’e bildirirken, Kültür Bakanlığı da ne gerekiyorsa yapılacağını bildirdi ve müze önerisini getirdi.

Dersim dilekçeleri imha edilmiş

Dersim konusunun gündeme gelmesinin ardından Meclis Dilekçe Komisyonu yaptığı araştırmada, Dersim dilekçelerinin imha edildiğini tespit etti. Dersim mağdurlarının 1939’da TBMM’ye gönderdiği 200’ü aşkın dilekçesiyle ilgili sadece komisyonun hazırladığı karar cetveli bulunuyor. Sürgün edilen Dersimlilerin gönderdiği dilekçelerde memleketlerine dönme ve toprak talepleri dikkat çekiyor. O dönemde Dersim mağdurlarının memlekete nakil talepleri, İskan Kanunu gerekçe gösterilerek reddedilmiş. Komisyon araştırmasında Türk kültürünün gelişmediği yerlerde oturduğu düşünülen kişilerin başka yerlere nakillerinin hedeflendiği, yine aşiret reisi, beyi vs. gibi kişilerin başka yerlere nakillerinin hedeflendiğinin anlaşıldığı görüşünü dile getirirken, söz konusu kanun hükümlerinin ise 1947 tarihli ve 5098 sayılı Kanunla kaldırıldığı görüşüne yer verdi.

star

Bu haber 616 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,868 µs