En Sıcak Konular

Sean Penn'den Arjantin'e destek

13 Şubat 2012 22:20 tsi
Siyasi kişiliğiyle de sık sık ön plana çıkan 2 Oscar ödülü sahibi ünlü film yıldızı Sean Penn, İngiltere ile Arjantin arasındaki Falkland Adaları ihtilafı konusunda Arjantin'e destek verdi.Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner tarafından bugün kabul edilen Penn, İngiltere'den Falkland adaları konusunda BM tarafından desteklenen görüşmelere katılmasını istedi.

Falkland adalarından, Arjantinlilerin verdiği ad olan 'Malvinas adaları'' diye söz eden Penn, ''Bugün dünya, sömürgeci ideolojiye olan gülünç ve modası geçmiş bağlılığa hoşgörü gösterecek durumda değil'' diye konuştu. Penn, Falkland adaları konusundaki tek çözümün diplomasi olduğunu sözlerine ekledi.

Falkland adalarının, ada sakinleri istediği sürece İngiltere'ye bağlı kalacağını belirten İngiliz hükümeti, adaların geleceği hakkındaki görüşmelere katılmayı reddediyor ve Arjantin'in Falkland adalarını geri almak için başlattığı başarısız girişimin 30. yıldönümü yaklaşırken bölgedeki askeri gücünü takviye ediyor.

İçişlerinde bağımsız olan Falkland adaları, Arjantin'in sadece 500 kilometre uzağında bulunmasına karşın İngiltere'nin denizaşırı toprakları arasında yer alıyor.

Büyük Okyanus'un güneyindeki iki büyük ada ve 200'den fazla adacıktan oluşan Falkland adaları üzerinde hak iddia eden Arjantin, 15 Nisan 1982'de adaları "işgal" girişiminde bulunmuş, ancak İngiltere'nin 29 Mayıs 1982'de Arjantin birliklerini yenilgiye uğratması üzerine tekrar İngiltere'nin denetimine geçmişti. 

Bu haber 599 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,370 µs