En Sıcak Konular

Rusya'da 215 kişi donarak öldü

13 Şubat 2012 20:30 tsi
Rusya'da aşırı dondurucu soğuklar can almaya devam ediyor. Sağlık yetkilileri, kış mevsiminde toplam 215 vatandaşın donarak öldüğünü, 52'si çocuk dahil beş bin 546 kişinin donma tehlikesi ile hastaneye kaldırıldığını açıkladı.Rus basınında çıkan haberlere göre, sadece başkent Moskova'da 12 çocuk dahil 240 kişi hastaneye yatırıldı, 7 vatandaş ise hayatını kaybetti. Sağlık yetkilileri, Moskova'nın çevre bölgesinde 15 çocuk dahil 366 vatandaşın hastanelik olduğunu, 12 kişinin ise öldüğünü kaydediyor. Merkez Rusya'da 73 kişi yaşamını yitirirken, Kuzey Kafkasya'da 100 kişi yaralandı ve 6 kişi de öldü.

Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı Basın Bürosu'ndan ajanslara yapılan açıklamada, "Rusya'da bu mevsimdeki soğuklardan 215 kişi hayatını kaybetti, beş bin 546 kişi ise hastaneye kaldırıldı" denildi. Sağlık yetkilileri, donma tehlikesi sırasında vatandaşların neler yapmasıyla ilgili özel kitapçık hazırladıklarını da duyurdu.

İnterfaks ajansına konuşan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, ölenler arasında çocukların olmadığını ifade ederken Life News ajansı Pavlovski Posad, Saratov, Voronej ve Perm bölgelerinde birer vaka olmak üzere dört çocuğun donarak öldüğünü iddia etti.

Soğuk havalar Rusya'nın kuzey ve doğu bölgelerinin dışında Kafkaslar'da havaların eksi 20'nin altında seyrederken, Sibirya, Yakutya ve diğer soğuk bölgelerde eksi 40-50 dereceler görüldü. Moskova ve çevre bölgesinde soğuk havalar eksi 30'a kadar geriledi.

Kalorifer dışında elektrikli araçların ısınmak için kullanılması ise yangınlara davetiye çıkarıyor. Acil Durum Bakanı Sergey Şoygu yıl başından bu yana soğuk geçen havalar nedeni ile yangın oranlarında yüzde 30 artış olduğunu söyledi. Soğuk havalar seçimlere hazırlanan Devlet Başkanlığı adaylarının seçim malzemesine de dönüştü.

Aşırı sağcı Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, rakibi Başbakan Vladimir Putin'in temsilcisi akademisyen Natalya Naroçnitskaya'ya, "Vatandaşlar soğuktan donarak ölüyor, yani bir yudumluk çorba da mı bulunamıyor?!" diyerek tepki gösterdi.

(CİHAN)

Bu haber 448 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,628 µs