En Sıcak Konular

Trans Anadolu Boru Hattı Projesi'ne ortak

13 Şubat 2012 14:51 tsi
Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev, Azeri gazını Türkiye'den Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattıı Projesi (TANAP)'nde yeni ortaklar alabileceklerini açıkladı.

 Abdullayev, büyük uluslar arası grupların da projede yer almasını arzu ettiklerini belirtti.

Petkim'in yüzde 100 hissedarı olduğu Petlim, Hollandalı APM Terminals ile İzmir Aliağa'da kurulacak konteyner limanının işletilmesi adına ön anlaşma yaptı. İmza törenine SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Petkim ve Petlim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, APM Terminals Avrupa Başkanı Martin Paulsen ile Avrupa Liman Yatırımları Direktörü John Trenchard katıldı.

Törende imzaların atılmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Abdullayev, TANAP'a dair önemli açıklamalarda bulundu.

TANAP'a başka ortakların alınıp alınmayacağının sorulmasına karşılık Abdullayev, proje ortaklarının SOCAR, BOTAŞ ve TPAO olduğunu ve yüzde 80 oranında hissenin Azerilerde bulunduğunu ifade etti. "Şahdeniz projesinde olan ve bölgede gaz üretimi yapan büyük uluslararası grupların da bu projede yer almasını arzu ederiz." dedi.

Rövnag Abdullayev, finansmanla ilgili sorulara karşılık da şu cevabı verdi:

"7 milyar dolara mal olacak bu projenin finansmanında herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Geçen hafta SOCAR olarak 500 milyon Eurobond ihracat ettik. Buna 4,6 milyar dolarlık talep geldi. SOCAR'ın arkasında Azerbaycan devleti var. Azerbaycan Devlet Petrol Fonu'nda 30 milyar dolardan fazla kaynak var. Eğer sorun olursa, ihtiyaç duyulursa bundan da destek elde edilebilecektir. Onun da tamamı Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev tarafından bize verilir. Bizim finansman bulmada hiç bir problemimiz yok."

(CİHAN)

Bu haber 606 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,196 µs