En Sıcak Konular

Japon ekonomisi son çeyrekte daraldı

13 Şubat 2012 11:00 tsi
Japon hükümeti, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) geçen yıl son çeyreğinde daraldığını açıkladı.

Japonya ekonomisi geçen yıl son çeyrekte yüzde 2,3 daraldı.

Japon hükümeti, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) geçen yıl son çeyrekte bir yıl önce aynı çeyreğe göre yüzde 2,3, geçen yıl üçüncü çeyreğe göre ise yüzde 0,6 küçüldüğünü açıkladı.

Açıklamaya göre, ekonominin yarısından fazlasını oluşturan özel tüketim söz konusu çeyrekte yüzde 0,3 ve şirketlerin sermaye yatırımları yüzde 1,9 artarken, özel konut yatırımı yüzde 0,8 ve kamu yatırımı yüzde 2,5 geriledi.

Japon ekonomisinin daralmasında yenin değerinin yüksek olması, Avro Bölgesi borç krizi ve Tayland'daki sellerin etkisiyle zayıf ihracat talebinin yanı sıra 2011 yılının son çeyreğinde kamu yatırımlarındaki düşüş etkili oldu.  

Geçen yıl son çeyrekte Tayland'daki sellerin tedarik zincirini bozması nedeniyle bu ülkede yatırımları bulunan Japon şirketlerinin üretimleri olumsuz etkilendi. Japon yeninin güçlü olması Japon şirketlerinin ihracatına da zarar verdi. Japon yeni geçen yıl Nisan ayından bu yana ABD doları karşısında yüzde 7'den fazla değer kazandı.

Japonya, geçen yıl 1980 yılından bu yana ilk kez dış ticaret açığı verdi.

Ekonomi ve Mali Politika Bakanı Motohisa Furukawa, ''Tayland'da sellerin etkisinin azalmasıyla'' geçen yıl Aralık ayında ihracat ve üretimin arttığını belirterek, ''Bu unsurları göz önüne alırsak ve ekonomik duruma bakarsak, yukarı yönlü hareketin sürdüğünü söyleyebiliriz'' ifadesini kullandı.

ABD ekonomisinin ılımlı şekilde toparlandığını ve küresel işletme duyarlılığının iyileştiğini kaydeden Furukawa, ''Küresel ekonomi ılımlı biçimde düzelirken ihracatta istikrarlı yükseliş bekliyoruz. Bununla birlikte aşağı yönlü risklerin tam olarak farkında olmalıyız'' dedi.

Japonya ekonomisi geçen yılın tamamında 2010 yılına göre yüzde 0,9 küçüldü. Küresel ekonomik krizin ardından 2009 yılında yüzde 5,5 daralan Japonya ekonomisi, 2010 yılında yüzde 4,4 büyümüştü.

aaBu haber 415 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,529 µs