En Sıcak Konular

Prim borçlarında otomatik icra dönemi

12 Şubat 2012 14:13 tsi
SGK, işverenlerin yasal süreç içerisinde ödemeleri gereken prim borçlarının daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek yeni bir uygulamaya geçti.

SGK Eskişehir İl Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar neticesinde daha önceleri manuel sistemle yapılan prim borçlarının icra sistemine aktarılması işlemi, artık otomatik programlarla yapılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Eskişehir İl Müdürü Cahit Gürsel Akpolat, SGK İl Müdürlüğü’ne bağlı 4 bin 248 borçlu işverenin borçları icra havuzuna aktarımı yapılarak 235 kişiye ödeme emri gönderildiğini söyledi. Kalan icra borçlu işverenlere ise ödeme emri gönderilme çalışmaları hızla devam edildiğini belirten Akpolat, ödeme emirlerinin belirli periyotlar halinde gönderileceği bildirdi.

Ödeme emirleri kendilerine tebliğ edilen borçlu işverenlerinin borçlarını ödeme emirlerinin kendilerine tebliğinden 7 gün içerisinde ödemeleri gerektiği ifade edildi. Taksitlendirme seçeneklerinin de yapılabildiği ödemelerde, borcun ödenmediği takdirde icra takip, haciz işlemi ile tahsilini yoluna gidileceği kaydedildi.

Yeni geçilen uygulama ile otomatik icra programı vasıtasıyla icra takipleri başlatıldığını belirten Akpolat, “Bir takvim yılında ikiden fazla taksitini süresinde ödememesi veya eksik ödemesi, ayrıca taksit ödeme süresince tahakkuk eden sigorta primlerini bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememeleri veya eksik ödemeleri halinde, yapılandırma haklarını kaybedeceklerinden, söz konusu borçlara da otomatik icra programı vasıtasıyla icra takipleri başlatılacaktır.” dedi.

İl Müdürü Akpolat, işverenlerin herhangi bir icra takip ve haciz işlemleri ile karşı karşıya kalmamaları için, borçlarını ve yapılandırma taksitlerini yasal ödeme süresi içinde ödemeleri kendi menfaatlerine olacağını sözlerine ekledi.

cihan


Bu haber 546 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,437 µs