En Sıcak Konular

Fransa'ya ilk iptal

12 Şubat 2012 10:53 tsi
Fransa'ya ilk iptal Sözde Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısının kabul eden Fransa'ya Türk Hava Kurumu'ndan anlamlı bir tepki geldi.

Kurum paraşüt alımı için açtığı ihaleyi, Fransız bir firma kazanınca iptal etti. Türk Hava Kurumu (THK), Fransız firmasının paraşüt ihalesini iptal ederek Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısına tepki gösterdi. THK Başkanı Osman Yıldırım, kurumun paraşüt alımı için açtığı ihaleyi Fransız firmasının kazanması nedeniyle ihaleyi iptal ettiklerini açıkladı.

Yıldırım, bir süre önce 150 paraşüt alımı için ihale açtıklarını belirterek, ''İhaleyi Fransız firması kazandı. Biz de, sözde Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısının Fransız Senatosu'nda kabul edilmesinin ardından, ihaleyi askıya aldık'' diye konuştu.

Fransa'nın geri adım atması durumunda maliyeti 500 bin euro olan ihalenin sonucunun açıklanacağını ifade eden Yıldırım, ''Herkesin bu ülke için yapacağı bir şey vardır. Biz de böyle bir karar alan Fransa'ya tepkimizi bu şekilde dile getirdik. Biz ülkemizi seviyoruz. Bize tokat atana öbür yanağımızı çevirmeyiz. THK da tepkisini gösterdi'' dedi.

Türkiye'ye karşı yapılanlara herkesin gücü yettiğince tepki göstermesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, ''Tarihte yaşananların hesabı sorulacaksa biz de Fransızlar'a soralım. Ülkemizde ne işleri vardı?'' diye konuştu.

1.5 MİLYON EUROLUK DAVA

Fransa'nın geçen sene açtığı yangın söndürme ihalesini THK'nın kazandığını anlatan Yıldırım, ''Uçaklarımızı göndermemize 3 gün kala Fransa hükümeti, hiçbir açıklama yapmadan ihaleyi iptal etti. Biz de Fransız Acil İşler Mahkemesi'ne, 1.5 milyon euro'luk tazminat davası açtık. 1 hafta sonra mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Fransız hükümeti de yürütmeyi durdurma kararını kaldırma davası açtı. Mahkeme de yangın sezonu olduğu için yürütmeyi durdurmayı, kamu yararı nedeniyle THK'nın hakları saklı kalmak kaydıyla kaldırdı'' dedi. THK tarafından Fransız hükümetine karşı açılan tazminat talebi davasının devam ettiğini ifade eden Yıldırım, THK'nın davayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu avukatların bildirdiğini söyledi.

Yıldırım, ''2005 yılında Fransa'da, ihale iptal edildiği zaman yalnızca masraflar değil, oradan elde edilecek karın ödenmesi de yapılır, diye bir karar alınmıştı. Biz de bu karara istinaden hakkımızı almak için dava açtık ve sonucunu bekliyoruz'' dedi.

bugün Bu haber 943 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,401 µs