En Sıcak Konular

Yüce Divan'da 109 kişi yargılandı

12 Şubat 2012 10:35 tsi
Anayasa Mahkemesi'nin 'Yüce Divan' sıfatıyla 1964 yılından günümüze kadar 109 kişiyi yargıladı.

Yargılamalar sonucunda kimisi beraat ederken; kimi ise cezaya çarptırıldı. Bazı sanıkların cezaları da ertelendi. Halen Yargıdaki rüşvet iddialarına ilişkin soruşturmada adı geçen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan'ın Yüce Divan'da yargılaması devam ediyor.

Anayasa Mahkemesi'nde Yüce Divan'da ilk yargılama 1964 yılında yapıldı. 'Arap Davası' olarak bilinen yargılamada Ticaret Bakanı Mehmet Baydur beraat etti. 1981 yılında yargılanan Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar ise "5 yıl ağır hapis, 4 yıl 8 ay hapis, 5 milyon 251 bin 600 lira ağır para cezası, memuriyetten temelli yoksun kılınması" cezası aldı. Onunla birlikte yargılanan 53 kişiden 7 kişi mahkumiyet alırken; 11 kişinin cezasının teciline karar verildi. Geri kalanlar ise beraat etti.

27 Nisan 1981 yılında yargılanan Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı da "36 sene ağır hapis, 787 milyon 386 bin 166 lira ağır para, memuriyetten temelli yoksun kılınmasına, şoför ehliyetinin 6 yıl süre ile geri alınmasına." karar verildi. Mataracı'yla birlikte yargılanan Şerafettin Elçi beraat ederken; 20 kişi mahkumiyet aldı.

19 Mart 1982 tarihinde Bayındırlık Bakanı olarak yargılanan Şerafettin Elçi, "2 yıl 4 ay hapis, 4 bin 666 lira ağır para, 14 ay süre ile memuriyetten yoksun kılınmasına, ehliyetnamesinin 2 yıl 4 ay süre ile geri alınmasına" karar verildi.

ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZ'IN CEZASI ERTELENDİ

Yüce Divan tarihinde ilk defa yargıdaki rüşvet iddialarına ilişkin soruşturmada adı geçen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan'ı yargılıyor. Yargılama hala devam ediyor.

Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan sıfatıyla Başbakanlardan ise Ahmet Mesut Yılmaz'ı yargıladı. Eski Devlet Bakanı Güneş Taner ile birlikte 2004 yılındaki yargılamada Yılmaz hakkında "4616 Sayılı Yasa'nın 1. maddesine 4758 Sayılı Yasa ile eklenen dördüncü bend uyarınca, davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine" karar verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarından Zeki Çakan ile Mustafa Cumhur Ersümer de aynı davada kimi suçlardan beraat kararı verilirken; kimi suçlarıyla ilgili olarak 4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesine 4758 sayılı Yasa ile eklenen dördüncü bend uyarınca, davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine, Esenboğa santrali ihalesi ile ilgili olarak 765 sayılı Yasa'nın 240/1, 59/2 maddeleri uyarınca verilen cezanın 647 sayılı Yasa'nın 6. maddesi uyarınca ertelenmesi kararlaştırıldı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ise 11 Aralık 2004 yılında yargılandığı davadan beraat ederken; Yaşar Topcu hakkında da "4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin 4758 sayılı Yasa ile eklenen dördüncü bendi uyarınca davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine" kararı verildi.

cihan

Bu haber 480 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,624 µs