En Sıcak Konular

Üst kurullara maaş ayarı

10 Şubat 2012 10:57 tsi
Önümüzdeki nisanda Tevfik Bilgin’in yerine göreve başlayacak yeni BDDK Başkanı, üst kurul üyelerinden düşük maaş alacak.

Yeni başkanın maaşı hemen hemen halen çalışan bir uzmanla eşit olacak.

Kamuda üst düzey personelde yapılan 'eşit işe eşit ücret' uygulaması üst kurullarda ciddi ücret dengesizliklerine yol açmaya başladı. Yapılan düzenlemeyle birlikte örneğin üst kurullara yeni atanacak başkanların maaşları Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşını geçemeyecek. Uygulamadan mevcut çalışanlar etkilenmiyor.

Dengesizlik başladı

Uygulamanın sonuçları kurumlarda yaşanmaya başladı. Örneğin bir üst kurulda halen üst düzey görev yapan bir personel 6 bin 500 lira civarında maaş alırken, başka kurumdan aynı göreve yatay geçişle gelen bürokratın maaşı 3 bin lira civarında kalıyor.

BDDK başkan arıyor

Yeni sistemden en erken etkilenecek kurum ise BDDK. Başkan Tevfik Bilgin’in görev süresi 31 Mart'ta doluyor. Bilgin, bugün 15 bin lira maaş alıyor. Onun yerine atanacak kişi ise en fazla 5 bin 400 lira alabilecek. Böylece halen görevi süren kurul üyeleri başkan maaşının yaklaşık üç katı, üst düzey yöneticiler ise yaklaşık 1,5 katı maaş alacaklar. Yeni başkanın maaşı ortalama bir uzmanla hemen hemen eşit seviyede kalacak.

Maliye bordroları istedi

Edinilen bilgilere göre Maliye Bakanlığı, bütün üst kurullara birer yazı göndererek, her derece ve kademedeki personelin maaşlarını ayrıntılı olarak liste halinde göndermesini istedi. Maliye’nin yaklaşık bir aydır bu maaşlar üzerinde inceleme yaptığı belirtilirken, bu talebin durum tespiti için mi yoksa sorunun çözümü için mi yapıldığı bilinmiyor. Bilgi veren kaynaklar yıllar içerisinde sorunun sistem içerisinde çözülmesinin bekliyor. 

Bu haber 476 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,482 µs