En Sıcak Konular

Kışlalar dışarı taşınıyor şehirler sivilleşiyor

9 Şubat 2012 14:37 tsi
Şehir merkezlerindeki askeri birlikler, kentsel dönüşüm çerçevesinde şehir dışlarına taşınıyor. Boşalan alanlar modern konut ve sosyal donatılara ayrılacak.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 100 ayrı yerde birliklerin taşınması için gelen talepleri değerlendirdiklerini açıkladı.

Star’a konuşan Yılmaz, “Bizim yaptığımız illerden gelen talepleri değerlendirmeye almak. Şu anda somut olarak Türkiye’nin 100 yerinde birliğin şehir dışına taşınması noktasında talepler var” dedi. Taşınmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak Meclis’e gönderilen kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde yürütüldüğünü ifade eden Yılmaz şöyle dedi: “Askeriyenin birliğinin elinden alınması söz konusu değil. Milli Savunma Bakanlığı’nın ‘olur’ onayıyla bu iş olacak. Bunlar ilk yapıldığında şehrin bir kenarında veya dışındayken, şimdi şehrin en merkezi yerinde, ortasında kalmış.” Ankara Etimesgut’ta Kara Havacılık Okulu’nu örnek veren Yılmaz, yerleşim yeri içinde kalan okulun 2014’te Isparta’ya taşınacağını açıkladı. Okul 2 yıl sonra Süleyman Demirel Havaalanı içinde faaliyete devam edecek.

81 İLDE ÇALIŞMA YAPILIYOR

Genelkurmay’ın taşınması için olumlu görüş bildirdiği kışlalardan ilki depremin vurduğu Van’da. Van şehir merkezindeki Van Jandarma Asayiş Komutanlığı’nın Edremit ilçesine taşınmasına karar verildi. Van merkezdeki 3 bin dönümlük kışla arazisine TOKİ tarafından toplu konut yapılacak. 81 il merkezindeki askere ait arazilerle ilgili çalışma çerçevesinde Adana Yüreğir’deki Org. İzzettin Çalışlar Kışlası, Ankara Etimesgut’taki kışlalara konuşlanmış askeri birlikler, Ankara Mamak’taki Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu, İzmir’de Narlıdere Kışlası, Gaziemir’deki Süleyman Önder Kışlası, Bursa İl Jandarma Komutanlığı gibi birlikler değerlendiriliyor.

STAR GAZETESİ

Bu haber 514 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,068 µs