En Sıcak Konular

Canikli: TBMM'de kürsü işgal altındadır

9 Şubat 2012 11:15 tsi
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda yaptıkları eyleme ilişkin, ''TBMM'de kürsü işgal altındadır. Bu militanvari bir tavırdır, kaba kuvvet ve şiddettir'' dedi.

Mecliste basın toplantısı düzenleyen Canikli, İçtüzük değişiklik tekliflerine ilişkin daha önce yaşanan süreci anlattı. Muhalefet milletvekilleri ile yapılan görüşmelerde bir mutabakata varılamadığını dile getiren Canikli, şunları söyledi:

''Olabilir. Bugün, CHP tarafından Meclis işgal edilerek çalıştırılamaz hale getirilmek isteniyor. Şiddet, kaba kuvvet kullanılarak milletin kürsüsü, milletin sesinin ifade edildiği kürsü, CHP milletvekillerince işgal edilmiştir. Çalışmaları bu şekilde engellemek istiyorlar. TBMM, milletin Meclisi. Demokrasinin temel organı. Halkın sesi, milletvekilleri aracılığıyla burada ifade ediliyor. Tartışmalar olur. Zaman zaman arzu etmediğimiz halde sertleşmeler oldu ama hiçbir şekilde bu anlaşmazlıklar, Meclis kürsüsü işgal edilerek yapılmadı. İlk kez böyle bir şey yapıldı. Daha önce üzerinde mutabakat olmadan İçtüzük değişikliği yapıldı. Mesela 2001'de. İktidarın önerisi, muhalefetin onayı alınmadan, orada maddeler üzerinde konuşma, önerge hakkı kaldırıldı. Doğrudan milletvekillerinin sesi, soluğu kesilmişti. O düzenleme yapılırken bile kürsü işgal edilmemiştir. TBMM'de kürsü işgal edilmiştir. Kürsü işgal altındadır. Bu militanvari bir tavırdır, kaba kuvvet, şiddettir. Milletin iradesini hedef alan bir yaklaşımdır. CHP bunu yapıyor. Elbette TBMM'yi çalıştıracağız. Gecikebilir, geç de olsa, çalıştırmaya devam edeceğiz. CHP'nin bu tavrı hiçbir şekilde kabul edilemez. Milleti hedef alan, millete rağmen milletin kürsüsü olarak bilinen o kürsü, fiziki olarak işgal altındadır. Böyle bir durum olduğunda, genel ilkeler kurallar burada söz konusu. İçtüzüğe, bu durumun sabrımızla, irademizle, kararlılığımızla CHP'nin bu işgalci tavrını, millet iradesine set çekmeye, gem vurmaya, engellemeye çalışan illegal yaklaşımını, yasadışı, İçtüzüğe aykırı bu tavrı, kararlılığımızla ortadan kaldıracağız. CHP, bu şekilde işgalci tavrıyla, militarist yaklaşımıyla kuraları ihlal eden yaklaşımıyla TBMM'nin çalışmasını engelleyemeyecektir. Düşündüğü gerçekleşmeyecektir.''

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP'nin, ''işgalci tavrıyla, militarist yaklaşımla TBMM'nin çalışmasını engelleyemeyeceğini'' söyledi.

Canikli, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

TBMM İçtüzük değişikliği teklifinin yaklaşık 1 aydır tartışıldığını anımsatan Canikli, konuyla ilgili muhalefetle görüştüklerini ancak bir uzlaşma sağlanamadığını söyledi.

Bazı düzenlemelerle ilgili ortak nokta yakalandığını ifade eden Canikli, özellikle CHP'nin esnek olmayan, katı tutumu nedeniyle 19. maddede mutabakata varılamadığını, CHP'nin, başlangıç noktasında durduğunu, bu maddenin tekliften çıkartılmasını istediğini belirtti.

Canikli, uzun zamandan beri, Meclisin çalışma saatleri içinde TBMM'nin temel fonksiyonu olan yasama faaliyetlerine başlayamadıklarını, usul tartışması olan grup önerilerini tartıştıklarını kaydetti. Canikli, grup önerilerinin, Meclisin fonksiyonlarından, yapması gerekenlerden biri değil, usule yönelik tartışma olduğunu, esas çalışma saatlerini meşgul ettiğini vurguladı.

Değişiklik teklifinin, salı günlerinin denetim günü olması, çarşamba ve perşembe günlerinin grup önerilerinin getirilmemesini öngördüğüne işaret eden Canikli, ''Hiçbir şekilde sözün kısılması, kesilmesi söz konusu değil. Grup önerilerini konuşmayıp, kanunları konuşacağız, yine muhalefet konuşacak, hatta muhalefet daha fazla konuşacak. Çünkü bir kanun görüşmesinde muhalefet üç, iktidar bir konuşuyor. Grup önerilerinde iki lehte, iki aleyhte konuşuluyor. Oradaki azalma bizden giden, iktidar grubundan giden zaman. Onu konuşmadığımızda kanunu konuşacağız, o da bire üç olacak. Matematiksel olarak çok net bir denklem'' diye konuştu.

-''Kürsü işgal altında''-

Canikli, bugün, CHP tarafından Meclisin işgal edilerek, çalıştırılamaz hale getirilmek istendiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Şiddet, kaba kuvvet kullanılarak, şu anda Meclis kürsüsü, milletin kürsüsü, milletin sesinin ifade edildiği TBMM kürsüsü, CHP milletvekilleri tarafından işgal edilmiştir. Çalışmaları bu şekilde engellemek istiyorlar. TBMM, milletin Meclisi, demokrasinin temel organı, halkın sesi, halkın sesi milletvekilleri aracılığıyla burada ifade ediliyor. Tartışmalar olur. Zaman zaman arzu etmediğimiz halde sertleşmeler olmuştur ama hiçbir şekilde bu anlaşmazlıklar, Meclis kürsüsü işgal edilerek, bu yolla Meclisin kapatılması suretiyle yapılmaya çalışılmamıştır. İlk kez böyle bir şey gerçekleşti. Daha önce de üzerinde mutabakat olmadan, İçtüzük değişikliği yapıldı, mesela 2001'de. İktidarın önerisiyle, muhalefetin onayı alınmadan, mutabakata varılmadan içtüzük değişikliği yapıldı. Orada maddeler üzerinde konuşma, önerge hakkı kaldırıldı. Doğrudan milletvekillerinin sesi, soluğu kesilmiştir. O zaman bile,kürsü işgal edilmemiştir. Şu anda kürsü işgal altındadır, bu militanvari bir tavırdır, kaba kuvvet, şiddettir, milletin iradesini hedef alan bir yaklaşımdır. CHP, şu anda bunu yapıyor. Elbette TBMM'yi çalıştıracağız. Gecikebilir, geç de olsa, çalıştırmaya devam edeceğiz. CHP'nin bu tavrının, hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değil. Bu, milleti hedef alan, millete rağmen, milletin kürsüsü olarak bilinen o kürsü, fiziki olarak işgal altındadır.

Sabrımızla, irademizle, kararlılığımızla CHP'nin bu işgalci tavrını, millet iradesine set çekmeye, gem vurmaya, engelleme çalışan bu illegal yaklaşımını, işgal tavrını, yasadışı, içtüzüğe, hukuka aykırı bu tavrını, kararlılığımızla ortadan kaldıracağız. CHP, bu şekildeki işgalci tavrıyla, militarist yaklaşımla, kuralları ihlal eden, hiçe sayan yaklaşımla TBMM'nin çalışmasını engelleyemeyecektir. Düşündüğü gerçekleşmeyecektir.''

-''Muhalefetin her konuda dediği mi gerçekleşsin?''-

Canikli, içtüzük değişikliği teklifinde, başlangıç noktasından çok farklı noktaya geldiklerini belirterek, bunun adının uzlaşma olduğunu ifade etti. Canikli, çekilmesi, vazgeçilmesi gibi bir yöntemin, sadece dayatmaya taviz vermek anlamına geleceğini belirterek, böyle bir şeyi de hiç kimsenin kendilerinden beklememesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez kürsü işgal edildiğini ifade eden Canikli, TBMM Genel Kurulunda slogan atıldığını, 1980 öncesindeki manzaraları izlediklerini belirtti.

Canikli, ''Uzlaşma sağlanamadı, o zaman bizim teklifi çekmemiz mi gerekir, yapılması gerektiğine inandığımız düzenlemeden vaz mı geçmemiz gerekir? Uzlaşmayı mümkün olduğu kadar arayalım ama olmadığı zaman muhalefetin her konuda dediği mi gerçekleşsin? Olmaz tabii, o zaman da demokrasinin en temel kurallarından biri ihlal edilmiş olur. Diğer grupların dediği olur, İçtüzükle ilgili tüm değişim sürecinin bütün kuralları, bunlar tarafından belirlenmiş olur'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bahçekapılı da CHP'nin, derhal Meclisten özür dilemesini istedi.

Bahçekapılı, AK Parti Grubunun, Meclisteki işgali, sessizlikle izlediğini, tahriklere kapılmadığını, herhangi bir üzücü olay olmaması için hassasiyet gösterdiğini kaydetti.

Bahçekapılı, 19. maddenin, kendilerinin önerdiği halde olmadığını, müzakereler çerçevesinde önerilerini yumuşattıklarını, ilk önerinde ısrar etmediklerini söyledi.


AA

Bu haber 544 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,102 µs