En Sıcak Konular

Soruşturmanın kaynağı olan MİT belgeleri

9 Şubat 2012 08:23 tsi
Soruşturmanın kaynağı olan MİT belgeleri Türkiye MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski müsteşar Emre Taner’in ifadeye çağrılmasıyla sarsıldı. Sarsıntıya neden olan belgeler ortaya çıktı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Taner ve yardımcısı Güneş’in KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırılmasına neden olan soruşturmada dehşet veren iddialar yer aldı. Buna göre KCK, MİT gözetiminde kuruldu. Bazı eylem talimatları MİT tarafından teröristlere ulaştırıldı. Hedef önce Kürdistan sonra Öcalan’a özgürlük.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile eski Müsteşar Emre Taner ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırılmasına neden olan şok detaylar gün yüzüne çıktı. Üç MİT yöneticisiyle ilgili gelişmenin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 13 Ocak 2012’de yapılan KCK soruşturmasıyla başladığı öğrenildi. PKK/KCK terör örgütünün Önderlik Komitesi’ne yönelik yapılan operasyonda 21 kişi gözaltına alınırken soruşturma kapsamında 39 kurumve kuruluşta arama yapıldı. BDP Diyarbakır İl Başkanlığı’ndaki aramalarda MİT heyetiyle kırmızı bültenle aranan terör örgütü yöneticileri arasında yapılan ve Oslo görüşmelerini tamamlayıcı nitelikteki toplantılara ait 12 adet ses kaydı ile Öcalan’ın KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı’na yazdığı 6’sı el yazısı olmak üzere 19 doküman bulundu. Delillerin içeriği MİT heyeti hakkında suç şüphesinin doğmasına neden oldu.

KCK’YA ZAMAN KAZANDIRILDI

BDP binasındaki dokümanlara göre MİT heyeti istihbarat toplama ve bilgi edinme görevinin dışında örgütün yönetilmesine aracılık etti ve örgütün yönetilmesine olanak sağladı. Silahlı faaliyet yürütmesi en baştan beri öngörülen KCK yapılanması MİT heyetinin gözetiminde tamamlandı. MİT’in PKK ile yaptığı görüşmelerde terör örgütüne verdiği taahhütler çerçevesinde KCK yapılanmasının tamamlanması için zaman kazanılmasını sağladığı da anlaşıldı. MİT gerek doğrudan temaslarında gerekse örgüt içindeki ajanları aracılığıyla elde ettiği saldırı ve eylem talimatlarının önlenmesi ve engellenmesine yönelik harekete geçmedi. Hatta eylem talimatlarını yerine getirecek olan Kandil ve kırsal kadrolara iletilmesine aracı oldu. İstihbarat toplama vazifesi aşılarak devletin bütünlüğü ve Anayasal düzene karşı anlaşma noktasına varıldı. Yine şok dokümanlarda yeni Anayasada Özerk Kürdistan’a imkan tanınması,Öcalan’ın önce ev hapsine ardından özgürlüğüne kavuşması, PKK’nın özerk Kürdistan’da polis gücü olarak kullanılması, Birleşmiş Milletler veya NATO’nun bölgeye müdahalesini de içeren mutabakat metinlerine ulaşıldı.

bugün

Bu haber 997 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,764 µs