En Sıcak Konular

Bosna-Hersek'e Mehmetçik el uzattı

5 Şubat 2012 16:19 tsi
Son yılların en etkili kar yağışının görüldüğü Bosna-Hersek'te başkent Saraybosna'da kapanan yollar Avrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) bünyesinde görev yapan Mehmetçikler tarafından temizleniyor.Balkanları etkisi altına alan yoğun kar yağışı, özellikle Bosna-Hersek'te hayatı adeta durdurdu. Kar yağışından en fazla etkilenen kentlerden biri olan ve çoğu yolların kapalı olduğu başkent Saraybosna'ya en anlamlı yardım eli Mehmetçik tarafından uzatıldı.

EUFOR'un Butmir'deki kampında görev yapan Türk birlikleri, başkent Saraybosna'nın parlamento binası önünden itibaren kapanan tramvay yolunun açılması için çalışma başlattı. Yaklaşık 1 metreyi aşkın karları kürekleriyle temizleyen Mehmetçiklere, yoldan geçen vatandaşlar alkışlarla destek vererek sevgi gösterisinde bulundu. Saraybosna Kanton Başbakanı Fikret Musiç de Türk askerlerini çalışma yaptığı yeri ziyaret ederek, kendilerine Saraybosna halkı adına teşekkür etti.

Askerlerle tek tek tokalaşan Musiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böylesi zor bir durumda Türk askerinin yanlarında olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Ulaşım Bakanının kendisine Türk birliklerinin Saraybosna'daki toplu taşıma araçlarının ''kar esaretinden'' kurtarılması için çalıştığını haber vermesi üzerine çalışma yapılan alana geldiğini ifade eden Musiç, şunları kaydetti:

''Kendi adıma, kanton hükümeti adına ve Saraybosna Kantonu'nun sakinleri adına Türk askerlerine ve Türkiye'ye şahsen teşekkür etmeye geldim. Özellikle savaş sırasında da mültecilerimize kapılarını açan dost ülke Türkiye'ye, geçirdiğimiz bu zor dönemde de bize verdiği destek için teşekkür etmek istiyorum. Bugün izinli olması gereken bu askerler, bizim için çaba gösteriyor. Kendileriyle sohbet etme fırsatı buldum ve onların yardımı ile bugün buradaki felç olan tramvay trafiğini başlatacağımıza inanıyorum. Kantondaki durumun da bir an önce normalleşmesi için bütün çabaları gösteriyoruz. Umarım yarına kadar trafikteki sorunları çözmüş oluruz.''

Türk askerlerinin çalışmalarını izleyen vatandaşlar ise Türkiye'nin her zaman kendilerine yardım ettiğini, böylesi bir doğal afette de Türk birliklerini yanlarında gördükleri için çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Öte yandan, Saraybosna ve çevresinde yaşamı durma noktasına getiren karın temizlenmesi için Türk birliklerinin yanı sıra vatandaşlar da evlerinin önündeki karları temizleyerek çalışmalara katılıyor.

Bu arada, dün Saraybosna'nın yanı sıra etkili kar yağışı nedeniyle Olovo, Kladanj, Sokolac, Pale, Han Piyesak ve Donyi Vakuf gibi kentlerde de doğal afet durumu ilan edilmişti. Ülkede ulaşıma kapalı çok sayıda şehirlerarası yolların açılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.Bu haber 602 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,842 µs