En Sıcak Konular

Mısır'da doğalgaz hattına saldırı

5 Şubat 2012 09:48 tsi
Mısır'dan İsrail ve Ürdün'e doğalgaz taşıyan boru hattında büyük bir patlama meydana geldi. Alevler, metrelerce yüksekliğe çıkarken sabotajın ardından çatışma çıktı.

Mısır devlet televizyonun yetkililere ve görgü tanıklarına dayandırarak verdiği haberine göre, Mısır'dan İsrail ve Ürdün'e gaz taşıyan boru hattının Kuzey Sina'daki Ariş kenti yakınlarından geçen kısmında, bugün sabaha karşı büyük bir patlama meydana geldi.

Görgü tanıkları patlama neticesinde doğalgaz hattındaki alevlerin, metrelerce yüksekliğe çıktığı ve kilometreler uzaktan görülebildiğini ifade ettiler.

Bağımsız El Vefd Gazetesi, 25 Ocak 2011 tarihindeki halk ayaklanmasının ardından İsrail'e doğalgaz taşıyan boru hattına 13. kez saldırı düzenlendiğine dikkati çekti.

Bazı gazeteler ise saldırının hemen ardından bölgedeki askeri birliklerle saldırıyı düzenleyen militanlar arasında silahlı çatışma çıktığını ileri sürdüler.

Mısırlı yetkililer, patlamanın hemen ardından İsrail ve Ürdün'e gaz akışının kesildiğini ve boru hattına gaz pompalama işleminin durduğunu söylediler.

Mısır'dan İsrail'e doğalgaz akışı bir ay önce sabotajdan dolayı kesintiye uğramış ve Mısır İsrail ile Ürdün'e 10 gün önce tekrar gaz pompalamaya başlamıştı.

Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından doğalgaz boru hattına sık aralıklar ile sabotaj düzenlenmesi İsrail ve Ürdün'de elektrik fiyatlarını iki katına çıkardı.

İsrail Elektrik Şirketi, elektrik kesintileri ve iç piyasaya deklare ettiklerinden daha pahalıya gaz satmak zorunda kaldıkları için Mısır'ı Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne şikayet edeceğini ve tazminat talebinde bulanacağını daha önce açıklamıştı.

Mısır güvenlik kaynakları İsrail'e enerji sağlayan doğalgaz boru hattına düzenlenen sabotajları, El Kaide ve bu örgüte yakın grupların yaptığına inanıyor.

aa

Bu haber 559 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,046 µs