En Sıcak Konular

Yok artık! NATO, Çin ve Rusya'dan para istedi

4 Şubat 2012 09:21 tsi
Yok artık! NATO, Çin ve Rusya'dan para istedi NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Çin, Rusya ve Hindistan'a da Afganistan için "katkı yapın" çağrısında bulundu

Afganistan'da güvenliği 2014 sonuna kadar Afgan makamlarına devretmeyi planlayan NATO, Kabil yönetiminin ordusunu beslemek için ihtiyaç duyacağı yılda 6 milyar dolar kaynak arayışına başladı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO savunma bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Çin, Rusya ve Hindistan'a ellerini ceplerine atmaları çağrısında bulundu.

Rasmussen, ''Afgan güvenlik güçlerinin finansmanına bütün uluslararası toplum katkı yapmalı. Çünkü istikrarlı ve güvenli bir Afganistan bölge ülkelerinin de çıkarınadır. Afgan ordusu ne kadar güçlü olursa sadece bu ülkenin değil bölgenin güvenliği de o kadar emniyette olur'' dedi.

SAYI VE MAALİYET
İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond, Afganistan'la ilgili iki kritik sorunun Afgan güvenlik güçlerinin ne sayıda olacağı ve bu ordunun maliyetinin uluslararası toplumda nasıl paylaşılacağı olduğunu belirterek bu tartışmanın başladığını ve NATO'nun 20-21 Mayıs'taki Chicago zirvesine dek sonuçlandırılmaya çalışılacağını söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet ise NATO'nun 2014 yılına kadar Afgan ordusunu 350 bin asker yerine 230 bin askere ulaştırmayı hedeflemesinin daha mantıklı olduğunu belirtti.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Brüksel'e gelirken uçaktaki basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Afganistan'da NATO önderliğindeki uluslararası gücün muharip misyonunun 2014 yerine 2013'te sona ereceğini söylemişti.

Fransa, geçen ay Afganistan'daki 4 Fransız askerinin direnişçi bir Afgan askerince öldürülmesi üzerine burada görev yapan tüm askerlerini 2013 içinde geri çekeceğini açıklamıştı.

AKILLI SAVUNMA KABUL GÖRDÜ
BU arada NATO savunma bakanları, ''Akıllı savunma'' olarak adlandırılan yaklaşımla NATO üyelerinin askeri ihtiyaçlarının ortak projelerle karşılanmasına prensipte onay verdi.

Küresel ekonomik kriz ortamında daralan savunma harcamalarının NATO'nun askeri kapasitesini olumsuz etkilememesi için düşünülen ortak projelere hangi ülkenin nasıl katkı yapacağı Chicago zirvesinin en önemli gündem maddeleri arasında olacak.

AA

Bu haber 919 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,263 µs