En Sıcak Konular

'Çin'e büyük iş düşüyor'

2 Şubat 2012 12:21 tsi
'Çin'e büyük iş düşüyor' Almanya Başbakanı Angela Merkel "Avrupa'daki borç krizinin çözümünde G-20 üyesi ülkeler ve özellikle Çin'e büyük iş düşüyor" dedi.

Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin'in başkenti Pekin'deki Çin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptığı konuşmada, ziyaretini iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılması ve uluslararası problemlerin değerlendirilmesi olmak üzere iki ana başlık altında topladı.

"Avrupa'da bir Avro krizi değil borçlanma krizi olduğunu" vurgulayan Merkel, "Her AB üyesi ülkenin bu krizden dersler çıkarması gerekiyor. Üye ülkelerin kendi aralarındaki işbirliğine özel önem vermesi ve işsizlik sorununun ciddiyetle ele alınması gerekiyor" dedi.

Alman Başbakan, aşırı borçlanmanın Avrupa'dan başka birçok ülkenin de yaşadığı bir problem olduğunu ifade ederek, "G-20 üyesi ülkeler olarak Avrupa'daki borçlanma krizinin çözümünde yakınmaktan çok icraat gerekiyor ve Çin'e bu hususta çok büyük görev düşüyor" diye konuştu.

Avrupa'nın bu krizden güçlenerek çıkacağına inandığını ifade eden Merkel, "Avrupa, birkaç sene içerisinde bu krizi de atlatacaktır" dedi.

İran'ın nükleer programına ilişkin yapılan uluslararası müzakerelerden net bir sonuç çıkmadığının görüldüğünü söyleyen Merkel, "Suriye sorunun çözümüne ilişkin BM zirvesindeki genel tavır belli. Programım kapsamında Çinli yetkililerle bu hususta da fikir alışverişi yapacağım" dedi.

Almanya Başbakanı Merkel, Çin'e resmi ziyarnet amacıyla beşinci kez geliyor.

Bu haber 709 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,834 µs