En Sıcak Konular

Krize rağmen...

31 Ocak 2012 13:34 tsi
Krize rağmen... İsrail'in Türkiye'ye ihracatı, diplomatik krize rağmen arttı

Türkiye ve İsrail arasındaki ekonomik ilişkiler siyasi kriz tanımıyor. Siyasi gerginliğe rağmen İsrail'in Türkiye'ye ihracatı 2011 yılında yüzde 42 artarak 1,85 milyar dolara tırmandı. Aynı şekilde Türkiye'den ithalatı da yüzde 20 artış göstererek 2,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Port2Port adlı internet sitesinin haberine göre geçtiğimiz Aralık ayında İsrail'in Türkiye'ye ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51 arttı.

Türkiye'nin ticaret fazlasına sahip olduğu az sayıdaki ülkeden biri olan İsrail ile toplam ticaret hacminin de 4 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. İsrail'in benzer şekilde Arap komşuları Mısır ve Ürdün'e olan ihracatında da yüzde 26'lık bir artış sağladığı ifade ediliyor.

İhracat Enstitüsü'nün geçtiğimiz hafta yayınladığı belirtilen istatistiklere göre İsrail'in son 5 yılda ihracatını en fazla geliştirdiği ülkeler sırasıyla Çin, Hindistan, İngiltere ve Türkiye. Bu dönemde İsrail'in Türkiye'ye ihracatı yüzde 58 oranında arttı.

2008 yılında başlayan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısından sonra hızla bozulmaya başlayan Türk-İsrail ilişkileri 2010 yılındaki Mavi Marmara olayıyla zirve yapmış, iki ülke diplomatik ilişkileri tarihindeki en büyük krizi yaşamıştı.

Ancak iki ülkenin de krizi diplomatik ve askeri alanlarla sınırlı tutması, ekonomik ilişkilerin büyük bir zarar görmesini engellemişti. Krizle birlikte her yıl Türkiye'ye giden yaklaşık 500 bin İsraillinin de büyük bir kısmı başka ülkeleri tercih etmeye başlamıştı.

(CİHAN)

Bu haber 862 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,727 µs