En Sıcak Konular

Soğuk havada yüz felcine dikkat!

31 Ocak 2012 11:09 tsi
Soğuk havada yüz felcine dikkat! Son günlerde yoğun kar yağışı ile birlikte aşırı soğuklar nedeniyle vatandaşların yüz felcine karşı dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Mardin Özel Park Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Doktor Serkan Besili, aşırı soğuk ve rüzgârlı havaların, yüz hareketlerini sağlamak amacıyla beyinden gelen komutları kaslara ileten sinirlerde oluşturduğu sorunlar nedeniyle yüz felci meydana geldiğini belirtti. Dr. Besili, soğuk havalarda dışarıya çıkan vatandaşlara mutlaka bere, atkı ve eldiven giymeleri konusunda uyarıda bulundu.

Besili, "Aşırı soğuk ve rüzgârlı havaların yüz felcini tetiklemesinden dolayı dışarı çıkarken boyun ve yüzün korunması gerekir. Felç anında yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır. Yüz felci geçiren hasta alnını kırıştıramaz, gözünü kapatamaz, dişlerini gösteremez, dudaklarını büzemez. Ağız köşesi kıvrımı düzleşir. Dilin ön kısmında tat duyusu bozulur. Yüz şeklinde de değişiklikler meydana gelir." dedi.

Yüz felci hastalarının çoğunun ilaç tedavisi veya fizik tedavi yardımıyla ancak düzelebileceği uyarısında bulunan Dr. Serkan Besili, "Bazen de cerrahi tedavi gerekiyor. Hastaya, yüzün mimik kaslarını hareket ettirmesi için sakız çiğnemesi önerilir, yüz kasları üzerine masaj yapması tavsiye edilir. Duş ve baş yıkama sonrası kurumadan dışarı çıkılmamalı. Özellikle bu önlemler kış mevsiminde sıklığı artan yüz felci gelişiminden kısmen de olsa korunmayı sağlanabilir." diye konuştu.

cihan

Bu haber 688 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,381 µs