En Sıcak Konular

'Balyoz Planı' davası görülüyor

30 Ocak 2012 12:19 tsi
249'u tutuklu 365 sanıklı 'Balyoz Planı' davasının 68. duruşması başladı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 249'u tutuklu 365 sanıklı davanın 68. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 189 sanık katıldı.

Duruşmada, geçen celse zorla getirilmelerine karar verilen tutuksuz sanıklar Tuncay Küçük ile Eyüp Aktaş'ın kimlik tespiti yapıldı.

Duruşmada daha sonra sanıklardan Yarbay Oğuz Türksoyu'nun savunması alındı. Türksoyu, dosyada bulunan ''Görevlendirme çizelgesi'' isimli belgede, Beyazıt Camisi'ne yönelik planlanan ''Sakal'' eylem planı hazırlanmadan önce caminin uygun olup olmadığının tespiti için oluşturulan sanıklardan Hüseyin Özçoban liderliğindeki grupta yer aldığı ve caminin gerekli gözlem ve keşif çalışmalarını yapmak üzere görevlendirildiği iddialarına değindi.

Türksoyu, ''20 yıllık meslek hayatım boyunca jandarma görevlisi olarak yasalara aykırı bir eylemde bulunmadım. İddianameye göre, başkaları tarafından hazırlanan, başkalarına ait mekanlarda bulunan, başkalarının bilgisayarda oluşturduğu ve başkalarının son kaydettiği dijital verilerde iradem ve istemin dışında ismimin yer almasından dolayı, iddia makamı beni suçlamaktadır. Hukukla bağdaşmayan bir suçtan dolayı 8 aydır tutukluyum. İsnat edilen fiiller yapacağım şeyler değildir'' dedi.

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

aa

Bu haber 511 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,739 µs