En Sıcak Konular

'Uludere için düğmeye basıldı'

30 Ocak 2012 10:18 tsi
'Uludere için düğmeye basıldı' "Başbakan Tayyip Erdoğan, yakın zamanda açıklama yapacak. İş, bir albayın açığa alınmasıyla kalmayacak, yukarılara tırmanacak."

Ankara'da kulağıma çalınan öyle iddialar var ki, yukarıdaki tartışmayı biraz ertelemek gerekiyor.

Hükümet çevrelerine göre, incelemelerin sonuna gelindi ve Başbakan Tayyip Erdoğan, yakın zamanda açıklama yapacak. İş, bir albayın açığa alınmasıyla kalmayacak, yukarılara tırmanacak. Ki, bu bilgi köşelerde şu sıralar işlenen bir konu.

İkinci bir husus, o gün sınırın ötesine Gülyazı ve Ortasu köylerinden sadece kaçakçılar geçmedi. Bir grup milis de sınırı geçti. Civarda bulunan PKK kampına giderek, kaçakçıların dönüş saatlerine kadar orada kaldı. Kaçakçılar dönmeye başlayınca dönmek istedikleri ancak, kamptakiler tarafından "biraz daha bekleyin" diyerek tutuldukları.

Bir süre daha bekleyen milislerin, "daha fazla bekleyemeyiz" diye ısrar etmesi üzerine bırakıldıkları ve gelip kaçakçılarla birleştiği.

Operasyonun yapıldığı saatlerde Fehman Hüseyin'in 3-4 kilometrelik alan içinde olduğu.

F-16 uçaklarının kaçakçıları bombalamasından sonra kurtulan tek kaçakçının sadece Servet Encü değil, iki kişinin daha olduğu ve geriye kaçtıkları ve bunlarla birlikte söz konusu milislere ne olduğunun bilinmediği.

Beni en çok şaşırtan ise Uludere'deki vahim olay yaşandığı günden beri bir dış ülkeden istihbarat gelmiş olabileceği iddiası... Eğer gerçekten adı geçen iki ülkeden böyle bir istihbarat geldi ve buna itibar edildiyse durum her yönüyle daha vahim demektir.

İddiaya göre, operasyon emrinden önce grubun PKK'lı olduğuna dair istihbarat ya İsrail'den ya da İran'dan geldi. Bu tam olarak henüz belirlenebilmiş değil!

Ancak, böyle bir istihbarat geldi.

Dağlıca operasyonundan dolayı Taraf gazetesi "sendromu" yaşayan askerin böyle bir trajediye neden olduğu iddiasını bir kenara not edip, şu soruları sormak mümkün:

Türkiye ile ilişkileri dip yapmış olan İsrail'den gerçekten de böyle bir istihbarat gelmiş olabilir mi?

Tam da bu sebeple, AK Parti hükümetini ve göreve atandığından beri diş bilediği MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı zor durumda bırakmak, hükümet ile Kürt halkını karşı karşıya getirmek, Türkiye'nin demokratikleşmesine takoz koymak için İsrail'in bu yönde bir istihbarat vermiş olabileceği Türk kamuoyu tarafından rahatlıkla kabul edilebilir bir durum.

Kamuoyundaki hakim görüş biraz da böyle değil mi zaten...

NATO radarının Malatya Kürecik'e kurulmasının kabul edilmesi, Türkiye'nin Irak ve Suriye'de izlediği politikalar nedeniyle Amerika ile "kuzu sarması" ilişkileri sebebiyle, İran da Ankara'ya pekala bir ders vermiş olmak isteyebilir.

Olabilir... Anlaşılabilir de...

Ancak, çoğu 20 yaşın altında olan bu Kürt gençlerinin ölmesine sebep olan emrin ister İran isterse İsrail'den gelmiş olsun, istihbarata güvenilerek verilmiş olması kabul edilemez..

Bedeli çok ağır olur.

Ali Akel / Yeni Şafak (İlgili kısım)Bu haber 940 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,435 µs