En Sıcak Konular

Rusya Esad'ı ipten aldı

29 Ocak 2012 10:22 tsi
Rusya Esad'ı ipten aldı Rusya, Arap Birliği tarafından BM'ye sunulan Suriye konulu yeni tasarıyı veto etme sinyali verdi. Moskova "Bu haliyle destekleyemeyiz" açıklamasında bulundu.

Arap Birliği üyesi Fas tarafından hazırlanan ve dün BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan Suriye konulu yeni tasarı, Rusya'nın sert muhalefetiyle karşılaştı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin, tasarıyı 'bu haliyle' destekleyemeyeceklerini ve metinde kendileri için bazı 'kırmızı çizgiler'in bulunduğunu belirtti. Yine de tasarıyı müzakere edebileceklerini kaydeden Çurkin, "Biz Suriye'de Arap Birliği tarafından empoze edilen bir siyasi süreci değil, Suriyelilerin yürüttüğü bir süreci istiyoruz" dedi. Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Arap Birliği'nin yeni teklifi şiddetin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunarak, krizin barışçıl bir şekilde sona erdirilmesine vurgu yapıyor. Taslakta Suriyeli yetkililerin "sivillere karşı güç kullanımı, keyfi adam öldürmeler ve tutuklamalar" kınanırken, ülkedeki bütün silahlı grupların faaliyetlerine son vermesi gerektiği uyarısı yapılıyor.

GÖZLEMCİLER ASKIDA
Taslağın en ilginç yanı ise, Suriye'deki 'geçiş süreci'nde Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yetkilerini yardımcısına devrederek çekilmesini öngörmesi. Metinde ayrıca, Suriye'nin teklif edilen maddelere 15 gün içinde uymaması durumunda, "Arap Birliği ile danışma halinde" yeni tedbirlerin alınabileceği kaydediliyor. Dün, Arap Birliği, Suriye'deki gözlemcilerin faaliyetlerinin askıya alındığını açıkladı. Ayrıca 25 kişi çatışmalarda hayatını kaybederken, Hama kentinde tutukluyken öldürülmüş 17 kişinin cesedi bulundu.

sabahBu haber 998 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,984 µs