En Sıcak Konular

Esrarengiz istihbaratçıdan savcılara mektup

29 Ocak 2012 09:33 tsi
Esrarengiz istihbaratçıdan savcılara mektup Akram Tabbash imzalı ihbar mektubunu Faili Meçhul savcısına gönderen eski istihbarat çalışanından dikkat çeken iddialar...

Bölge ülkelerden birinin istihbaratında 35 yıl çalıştığını ve Abdullah Çatlı ile yakın ilişkilerinin bulunduğunu söyleyen bir kişi hem savcıya hem Taraf ’a gönderdiği mektupta Topal, Adalı, Vural, Akyürek cinayetleri ile ilgili elinde ciddi deliller bulunduğunu ayrıca Çatlı’nın günlüğünün kendisinde olduğunu bütün bunları mahkemeye vereceğini açıkladı.

Taraf ’ın 22 ocak tarihli sayısında “İnfaz edip parayı bölüştüler’’ başlıklı, ismini açıklamayan bir MİT mensubunun Ankara’da faili meçhul cinayetler soruşturmasını yürüten savcılara gönderdiği mektup ile ilgili haberde konu edilen kişinin kendisi olduğunu sanan biri, bir e-posta göndererek, bu kişinin kendisi olmadığını belirtirken, önemli bilgiler verdi. Mektubunda, “Haber metninden anladığım kadarıyla bahsedilen ‘mektup’ benim tarafımdan Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sayın Hakan Yüksel’e gönderilmiş olan mektuptur” diyerek başlayan ve isminin Akram Tabbash olduğunu söyleyen kişi “Ben T.C. vatandaşı değilim, ben T.C. MİT mensubu değilim. Ben bölgemizde yer alan ülkelerden birinin istihbarat teşkilatında 35 yıl süre ile görev yaptıktan sonra emekli olmuş bir kişiyim, ayrıca bölgemizde etkin olan gizli bir grubun da üyesiyim” dedi.

Faili meçhul cinayetlerle ilgili belge

Düzgün Türkçesi dikkat çeken kişi mektubunda devamla şunları dile getirdi: “Görevim sebebiyle tanıştığım bazı Türk arkadaşlarım olmuştur. Abdullah Çatlı da bu tanıdıklarımdan biriydi. Kendisi ile uzun seneler öncesinden tanışıklığımız vardı, kendisi bana ve mensup olduğum ‘grup’a güveniyordu. Son dönemde öldürüleceğine inanmıştı, bu sebeple benden ve grubumdan koruma talep etmişti. Bu bağlamda bana 19 sayfalık bir mektup yazarak içinde bulunduğu durumu açıkça anlatmıştı, ayrıca kendisine ait günlükten fotokopi yaptırdığı 34 sayfalık bölümü de, hadiselere ışık tutması, olaylar arasındaki bağlantıların daha rahat anlaşılması amacıyla mektubuna eklemişti. Gerek mektubunda yazdıkları gerekse günlüğünden verdiği 34 sayfalık bölüm o dönemdeki pek çok olaya ışık tutmaktadır ve çok önemli bilgiler içermektedir.

‘Uygulayıcı kişileri açıklayacağım’

Sayın Savcı’ya gönderdiğim mektupta Ömer Lütfü Topal, Kutlu Adalı, Metin Vural, Akman Akyürek faili meçhul cinayetleri hakkında bazı bilgi ve belgelere sahip olduğumdan ve yine bir trafik kazasında hayatını kaybeden Cengiz Çelik tarafından doldurulmuş bazı ses kasetlerinin elimde bulunduğundan, bunların incelenmesi sonucu faili meçhuller dosyasında bazı olayların aydınlanabileceğinden bahsettim. Ayrıca bu bilgi ve belgelerin o dönemlere ait bazı gerçekleri gözönüne serebileceğinden bahsettim. Bu konularla ilgili bazı bilgi ve belgelere sahip olduğumdan bahsettim fakat bu bilgi ve belgelerin içeriğinden bahsetmedim.”

Kaşif Kozinoğlu cinayete kurban gitti

Savcıya gönderdiği mektupta, Taraf ’ın söz konusu haberinde geçen, “Topal’ın öldürülüp rantın Mehmet Ağar, Korkut Eken, Abdullah Çatlı ve İbrahim Şahin arasında paylaşıldığı” şeklinde bilgilerin yer almadığını belirten esrarengiz istihbaratçı şunları söyledi: “Bu kişilerin isimleri mektubumda hiç geçmedi. Mehmet Ağar, Korkut Eken, Abdullah Çatlı ve İbrahim Şahin uygulayıcı konumundaki kişilerdir. Uygulayıcı konumundaki kişilerden gidilerek olayların kökenine inilemez. Olayların kökenine inilmedikçe de adalet yerini bulamaz. Benim sunmayı teklif ettiğim bilgi ve belgeler uygulayıcı konumundaki kişilerden ziyade karar verici konumundaki kişilerle ilgilidir. Onların kimler olduğu ve uygulayıcı konumundaki kişilere ne gibi talimatlar vermiş olduklarıyla ilgilidir.” Güvenlik kaygısı taşımadığını ve savcıya gönderdiği mektupta ismini verdiğini ifade eden istihbaratçı, Kaşif Kozinoğlu’nu da tanıdığını söyleyerek, “Merhum Kaşif Kozinoğlu ile aşağı yukarı aynı bölge ile ilgili görev yaptığımız için bir tanışıklığımız vardı. Kendisi bir cinayete kurban gitti, bu durum beni üzmüştür” dedi.

28 Şubat finanse edildi

Ömer Lütfü Topal cinayetinin kumarhane rantının yanısıra daha başka faktörleri de içerdiğini belirten istihbaratçı, mektubunda şunları söyledi: “Abdullah Çatlı’nın şahsıma hitaben yazmış olduğu mektupta bu konu ile ilgili çarpıcı gerçekler vardır. Ömer Lütfü Topal cinayetini çok yönlü olarak araştırılması gereken bir olay olarak değerlendiriyorum. Zaten bu konu ile ilgili sunacağım belgeler bu değerlendirmemi kanıtlar niteliktedir. Ömer Lütfü Topal’ın bir banka ile ilişkisi ve aynı bankanın o dönemdeki faaliyetleri dikkat çekicidir. Bu faaliyetler, 28 Şubat’ın finansmanı bağlamında incelenmelidir.”

Savcılara 16 sayfalık mektup

Taraf ’a mektubu gönderen kişinin, öncesinde savcılara gönderdiği 16 sayfalık mektupta önemli bilgiler aktardığı, savcıların da mektuptaki bilgileri ciddiye aldığı ve yakın zamanda gelip ifade vermesini bekledikleri kişinin beyanlarının soruşturmanın seyrine büyük katkı sağlayacağını değerlendirdikleri öğrenildi.

TarafBu haber 1,283 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,405 µs