En Sıcak Konular

Barzani Suriyeli Kürtleri Erbil'de topladı

28 Ocak 2012 21:07 tsi
Barzani Suriyeli Kürtleri Erbil'de topladı Suriyeli Kürt gruplar, Erbil'de bir araya geldi; konferansa Mesut Barzani'nin mesajı damgasını vurdu

Suriyeli Kürtler 'in, Erbil'de 3 gün sürecek olan konferansı Mesut Barzani'nin katılımıyla başladı. Mesut Barzani, Suriyeli Kürtlere her türlü değişime hazır olmaları mesajını verdi.

Üç gün süreceği belirtilen konferansı5n başlıkları ise şöyle: Kendi kaderini belirleme hakkı, Kürt halkının taleplerini garanti altına alacak bir anayasa, demokratik bir Suriye. Konferansa Mesut Barzani'nin yanı sıra Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Berham Salih de katıldı.

Barzani, konferansta yaptığı konuşmada, Suriyeli Kürtlerin kendilerini her türlü değişikliklere hazırlamaları gerektiğini dile getirerek, Suriye'deki Kürt partilere tek ses olmaları çağrısında bulundu. Suriye'de 2 milyon Kürdün yaşadığını ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Barzani, Suriye'deki değişimlerin Kürtlerin yararına olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Suriye'deki Kürt partilere hitaben, "Suriye'de değişimi yapmak bizim işimiz değil, bu sizin göreviniz. Bizim asla Suriye'nin içişlerine karışma gibi bir niyetimiz yok. Suriye'deki Kürt partiler kendi çalışmalarını kendileri belirlemelidir" şeklinde konuşan Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siz neye karar verirseniz biz bunu destekleriz. Sizden tek istediğimiz birlik ve beraberlik içinde hareket etmenizdir. Haklarınızı şiddetten uzak bir şekilde, diyalog yoluyla elde etmeye çalışın ve particilikten uzak millet çıkarı için çalışın."

Barzani, bu sene içinde Kürt ulusal konferansını gerçekleştireceklerini aktararak, bu konferansın amacının bütün dünyaya ve komşu ülkelere barış mesajı göndermek ve Kürtlerin saflarını birleştirmek olduğunu söyledi.

Barzani, konferansın ayrıca, ''bütün Türk, Arap ve Fars kardeşlerimize dostluk eli uzatma ve bütün dünyaya Kürtlerin barışsever bir halk olduğunu gösterme'' amacını da taşıdığını ifade etti.

Barzani konuşmasının sonunda, "Silah ve şiddetin zamanı geçti, kimsenin Kürt halkının varlığını inkar etme gibi bir lüksü yok" dedi.

Bu haber 811 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,900 µs