En Sıcak Konular

'İran için hazır değiliz'

28 Ocak 2012 14:26 tsi
'İran için hazır değiliz' ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Washington'ın İran'ın nükleer tesislerini vurabilecek güçte silahlar geliştirmek için çalışma yaptığını açıkladı.

Wall Street Journal gazetesine konuşan ve adı açıklanmayan Pentagon yetkilileri, ABD'nin şu an elinde bulunan silahların İran'ın yeraltındaki gizli nükleer tesislerini vurabilecek güçte olmadığını vurgularken, Bakan Panetta, bu amaçla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl sonlarına doğru, Bloomberg, ABD Hava Kuvvetleri'nin İran'ın nükleer tesislerini ve yer altı sığınaklarını vurabilecek kapasitede 15 tonluk bombalar aldığını bildirmişti.

Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Jack Miller, Kasım ayında yaptığı açıklamada, "Massive Ordnance Penetrator" (MOP) olarak bilinen ve B-2 hayalet uçaklarıyla taşınacak bu bombaların "operasyonel ihtiyaçları karşılayabileceğini" söylemişti.

MOP'LAR FORDO'YA YETMEZ

Ancak Wall Street Journal'a konuşan ABD'li yetkililer, 15 tonluk bu bombaların bile İran'ın nükleer programını sona erdirmeye yetmeyeceğini belirtti. Adı açıklanmayan yetkililer, Pentagon analistlerinin ellerindeki verilere göre özellikle Fordo'daki tesisleri yok etmek için taktik nükleer silahlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yetkili, "Tesisler dağın altında olduğu zaman, dağı yerle bir edecek şeylere ihtiyacınız oluyor" dedi. MOP'ların Natanz'daki tesisleri vurmak için yeterli olup olmayacağı sorusu üzerine ise yetkili, "O bile şüpheli" diye konuştu.

"GÜVENİM TAM"

Panetta ise röportajında, İran'ı vurabilecek silahlarla ilgili, "Hala geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.

ABD'nin MOP'ları kullanması durumunda İran'ın gizli tesislerine büyük zarar verileceğini de söyleyen Panetta, "Sanırım, 'Çok yakınız' demek daha doğru. Ama hala çalışıyoruz çünkü bu tür şeylerin bizim istediğimiz şekilde çalışacağından emin olmak kolay değil. Ama açıkçası bu kapasiteye kısa sürede erişeceğimize güvenim tam" diye konuştu.

BARAK: KARARLIYIZ

İran Savunma Bakanı Ehud Barak ise Davos Dünya Ekonomik Forumu sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Biz, İran'ı nükleer faaliyet yolundan döndürmeye kararlıyız. Amerikan Başkanı ve kanaat önderleri bile bütün seçeneklerin masada olması ve İran'ın engellenmesi gerektiğini düşünüyor" dedi.

İran'daki gelişme göz önüne alındığında durumun aciliyetinin arttığını belirten Barak, İran'ı engellemenin "bütün dünya için bir sınav" olacağını söyledi. 

Bu haber 712 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,311 µs