En Sıcak Konular

Şüpheli iki ülke!

28 Ocak 2012 08:23 tsi
Şüpheli iki ülke! 34 köylünün yaşamını yitirdiği Uludere olayıyla ilgili raporda, olayın tamamıyla 'tuzaklama' olduğu ve bazı ülkelerin parmağının olabileceğine işaret edildi

34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayına ilişkin soruşturma sürerken olaya ilişkin hazırlanan ve Başbakanlığa gönderilen bir raporda önemli tespitlerde bulunuldu. SABAH'ın edindiği bilgiye göre incelenen Uludere Raporu'nda "Türkiye'ye komplo düzenlendi" tespiti yapılıyor. Raporda Uludere olayında bölge ülkelerinin parmağı olduğu tespiti yapılıyor ve şüpheler iki bölge ülkesinde toplanıyor. Raporda ayrıca "Olay nasıl oldu, kime fayda sağladı?" sorularının yanıtları aranıyor ve "Olayın muhtemel sonuçları nasıl olacaktır, olaya dair temel tespitler ve çözüm önerileri" ile bazı tavsiyelerde bulunuluyor.

TUZAK KURULDU
Uludere olayının tamamıyla bir "tuzaklama" olduğunun belirtildiği raporda "Çıplak gözle bakıldığında olay kaçakçı-köylülerin savaş uçakları tarafından bombalanması olarak görünse de derin bir hadiseyle karşı karşıya olduğumuz muhakkaktır" deniliyor. Raporda şu ifadeler yer alıyor : "Bu olayın arkasında Hakkari ve Çukurca saldırılarında olduğu gibi PKK'nın ötesinde bir gücün rolü vardır. Olayın kurgulanması profesyonelce hazırlanmış bir eylem planını ortaya koymaktadır."

DERİN ŞÜPHE
Raporda olayın dış bağlantılarından, bazı ülke ve bu ülkelerin kullandığı PKK'lılardan "Bölgede bu nitelikte ve bu ölçekte bir olay tasarlayacak birkaç ülke vardır" ifadeleriyle söz ediliyor. Hakkari'de yola döşenen mayınla sekiz askerin şehit olduğu saldırı anımsatılarak bu tür olayların "Hakkari olayında görüldüğü üzere bu ülkelerden alınan sufleler ve lojistikle mümkün hale geldiği" vurgulanıyor. Olayın arkasındaki muhtemel ülkelere ilişkin "Bölgede bu nitelikte ve ölçekte bir olay tasarlayacak iki ülke vardır" ifadeleri yer alıyor. Raporda ayrıca Uludere olayına ilişkin beş maddelik çözüm önerisi sunuyor:

ALGI YÖNETİMİNE ÖNEM :
PKK ile mücadelede algı yönetimine savaş yönetiminden daha fazla önem verilmeli.

KORUCULUK REHABİLİTE EDİLMELİ: Koruculuk sistemi rehabilite edilmeli ve peyderpey kaldırılmalıdır. Kaldırılmayacaksa korucuların onuru rencide edilmemelidir.

KAÇAKÇILIĞA ÖNLEM: Hızla sınır kapıları açılmalı ve ülkeye giren çıkan kayıt altına alınmalıdır. Böylece devlet hem vatandaşlarını koruyacak hem de PKK'nın kaçakçılardan vergi almasını engellemiş olacaktır.

KARAKOLLARIN YERİ DEĞİŞSİN : Sınır karakollarının mümkünse yeri değiştirilmeli, değiştirilemiyorsa fiziksel olarak güçlendirilmeli, güçlendirilemiyorsa kapatılmalıdır.

YAYLA YASAKLARI KALDIRILSIN : Yayla yasakları kaldırılmalı ve hayvancılığı teşvik eden tedbirler alınmalıdır. Arıcılık bölgede hızla yayılmaktadır.

KÖY BOŞALTMALARDA TAZMİNAT ÖDENMELİ :
Köyleri boşaltılan vatandaşlara terör tazminatları ödenmeli ve köylünün güvenliği sağlanmalıdır.

HEDEF SIKIŞTIRMA
Raporda PKK'nın hükümeti güvenlikçi paradigmaya mahkum etmek istediği vurgulanıyor ve şu tespitler yapılıyor : "Bu olay en çok PKK'ya, sonra bazı bölge ülkelerine fayda sağlamıştır. Son dönem yürütülen başarılı operasyonlarla nefesi kesilen PKK için bu olay hayat öpücüğü olmuştur. Bilinçli biçimde geri çekilen örgüt "bahara hazırlanmakta" olduğu propagandasını yaymakta ve adım adım hükümeti güvenlikçi paradigmaya mahkum etmek istemektedir." 

Yahya Bostan / SabahBu haber 1,367 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,982 µs