En Sıcak Konular

Umreye giden öğrenciler tekbirlerle uğurlandı

27 Ocak 2012 15:48 tsi
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yarıyıl tatilinde öğretmen ve öğrencilere yönelik düzenlediği 10 günlük umre ziyaretine başvuran 30 kişilik kafile yola çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Organizasyonu ile Nevşehir'den yola çıkan umreciler arasında bulunan 2002 doğumlu Ahmet Selim Bayram ve 2005 doğumlu Emir Burak Bayram turun en küçük umrecileri oldu.

Hacı Rasim Uzer Camii önünde sabah saat saatlerinde düzenlenen uğurlama törenine İl Müftü Yardımcısı Ahmet Celalettin Altunkaya, Umre Bürosu görevlisi Hasan Diksaç ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmasına "Umre, ikinci bir umreye kadar olan günahlara kefarettir. Mebrur haccın karşılığı ise cennettir." hadisini belirterek başlayan Müftü Yardımcısı Altunkaya, "Sevap niyetiyle umreye gidenler Cenab-ı Allah'ın özel misafirleri olup, Hz. Peygamber (sav)'in şefaatine mazhar olacakları gibi Mekke ve Medine'de ifa ettikleri ibadetler katlanarak, büyük sevap ve manevi ticaret kazanmış olurlar." dedi.

Müftü Yardımcısı Altunkaya, "Umre ziyareti vesilesi ile başta yeryüzünün en şerefli mekanı olan Peygamber Efendimiz (sav)'in Ravza-ı Mutahharası denilen Kabr-i Saadeti ile kutsal mekanların ziyaretine gidiyorsunuz. Bu ise bir mümin için en büyük bahtiyarlık ve ilahi bir lütuf demektir. Zira her Müslüman, ilahi vahyin nazil olduğu yerleri görüp, manevi havayı teneffüs etmeyi, Hz. Resulüllah (sav) ile Ashab-ı Kiram'ın medfun oldukları mekanları ziyaret etmenin, arzusu içindedirler. Ne mutlu sizlere ki, o mübarek beldenin yolcususunuz. Bir Hadis-i Şerif'te Resulü Ekrem Efendimiz (sav)in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: 'Kim beni vefatımdan sonra ziyaret ederse, o beni hayatımda ziyaret etmiş gibidir' Cenab-ı Hak ziyaretlerinizi, umrenizi kabul etsin. Burada bulunan, gönlü sizlerle olan dostlarınız ve ülkemiz için, dualarınızı beklemekteyiz. Bizden selam götürün." dedi.

Müftü Yardımcısı A.Celalattin Altunkaya'nın konuşmasının ardından emekli Müftü Yardımcısı Nurettin Şahin tarafından yapılan dua ile uğurlandı.

Kutsal topraklara hareket eden umrecilerin yakınları ise sevinç gözyaşlarıyla, "Bizden selam götürün Allah Resulü (sav)'ne. Kabe'de bizim için de dua edin." ifadelerini kullandı.

chaBu haber 556 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,580 µs