En Sıcak Konular

'Esad'a istifa et' diyecek BM'ye Rus vetosu

27 Ocak 2012 15:43 tsi
Batılı ülkeler ve Arap Birliği tarafından hazırlanan karar tasarısının BM GÜvenlik Konseyi'nde görüşülmesi öncesi Rusya veto tehdidinde bulundu. Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın istifası istenen karar tasarısını veto edeceğini açıkladı.

Rusya'nın Suriye hakkındaki BM karar tasarısına, Moskova yönetiminin kaygılarına cevap vermediği gerekçesiyle karşı çıkacağı belirtildi.

ITAR-Tass haber ajansı, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov'un, Batı ve bazı Arap ülkelerince hazırlanan karar tasarısının, dışarıdan bir askeri müdahale olasılığını devre dışı bırakmada başarısız kaldığı yönündeki açıklamasına yer verdi.

Gatilov ajansa yaptığı açıklamada, Rusya'nın, karar taslağında Suriye'nin kararlara uymaması durumunda, belirsiz ''ek tedbidlere'' açık kapı bırakılmış olmasından hoşnut olmadığını belirtti.

 

BM, SURİYE'YE KARŞI KARAR ALAMIYOR
Rusya ve Çin'in güçlü muhalefeti nedeniyle, Suriye'de şiddet olaylarının başladığı Mart 2011'den beri BM Güvenlik Konseyi'nde, Suriye'nin tutumuna karşı bir BM kararı çıkarılamıyor.

BM'nin hesaplamalarına göre Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejiminin ayaklanmayı bastırmak amacıyla aldığı sert tedbirler nedeniyle şu ana kadar 5 bin 400'den fazla kişi hayatını kaybetti.

DUMA'DA ŞİDDETLİ PATLAMA
Suriye'deki şiddet olayları ise devam ediyor. Başkenti Şam'ın Duma bölgesinde çok şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama başkentin birçok bölgesinde işitildi. Duma bölgesinde ordudan firar ederek Özgür Suriye Ordusu'nu kuran askerler kontrol noktaları oluşturarak kimlik kontrolü yapmaya başlamıştı.

ntvmsnbc


Bu haber 539 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,252 µs