En Sıcak Konular

Türkmenistan'da seçim heyecanı

27 Ocak 2012 10:58 tsi
Türkmenistan'da 12 Şubat'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimi için geri sayım başladı.

Seçimlerde Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un yanı sıra mevcut kabineden 2 bakan ve üst düzey bürokratlar yarışıyor.

Türkmenistan Seçim Kanunu çerçevesinde tüm adaylara seçimlerde medyadan eşit şartlarda yararlanma imkânı veriliyor. Ülkenin en çok izlenen programlarından olan 'Vatan' ana haber bülteninde tüm adaylar sırasıyla seçim programlarını anlattı.

Ayrıca, adayların seçmenlere yönelik propaganda konuşmaları ülkedeki tüm devlet gazetelerinde yer aldı. Adaylar her gün ülkenin çeşitli yerlerinde bizzat veya özel temsilcileri aracılığıyla seçmenlerle buluşuyor.

Yerli ve yabancı gözlemcilerin yakından izleyeceği seçimlere, halktan yüksek katılım hedefleniyor. Bu sebeple, başta başkent Aşkabat olmak üzere ülkenin dört tarafında meydanlarda, halkın en çok uğrak yerlerinde ve caddelerde halkı seçimlere davet eden pankartlar asıldı. Adayların resimlerinin de bulunduğu dev pankartlar halkın ilgi odağı oldu.

YABANCI GÖZLEMCİLER İŞBAŞINDA

8 adayın yarışacağı seçimler, yabancı gözlemciler tarafından da takip edilecek. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gözlemcileri, Türkmenistan'a geldi. Türkmenistan Yüksek Seçim Kurulu tarafından yabancı gözlemciler için merkez oluşturuldu.

BDT'ye üye ülkelerden 60'a yakın gözlemci seçimlerde görev yapacak. BDT gözlemci misyonunun başkanı Yevgeni Sloboda, uluslararası kanunlar çerçevesinde seçimleri takip edeceklerini belirtti.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) örgütlerinden de gözlemcilerin gelmesi bekleniyor.

Türkmenistan Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede 2,9 milyon seçmenin seçimlere katılması bekleniyor. Ülke genelinde 2 bin 307 seçim bölgesi oluşturuldu. Ayrıca, yurtdışındaki Türkmen vatandaşları İstanbul ve Moskova gibi 29 ayrı şehirlerde açılan sandıklarda oy kullanabilecek.

cihan

Bu haber 477 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,015 µs