En Sıcak Konular

İstanbul bembeyaz, yollara dikkat

27 Ocak 2012 08:47 tsi
Megakent İstanbul'da beklenen kar yağışı gece saatlerinde başladı. Etkili kar yağışının bugün devam etmesi bekleniyor. Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbulluları uyardı.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren İstanbul'da kar yağışı şiddetli rüzgarla birlikte gece saatlerinde başladı.

Etkili yağış nedeniyle İstanbul'un tamamı beyaz örtüyle kaplandı. Bugün devam edecek kar yağışının yarın etkisini yitirmesi bekleniyor.

İstanbul'a pazar akşamından itibaren yeni bir kar dalgası daha geliyor. Önümüzdeki hafta aralıklarla yağışların sürmesi öngörülüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yağışlara yönelik hazırlıkları anlattı.

Topbaş şunları söyledi: "İstanbullular, sizden yardım istiyorum. Son kar yağışında üst üste gelen tesadüfler büyük sıkıntıya neden oldu. Kazalara, kabak lastiklerin kullanılması da eklenince sorunlar yaşandı.

TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDİN
Sizlerden ricam toplu taşıma araçlarını kullanmanız. Mecbur kalmadıkça bireysel araçlarla yola çıkmayalım. Bu durumda da kar lastikleri kullanırsak sıkıntı yaşamayız. Karlı havalarda araba kullanmak ayrı beceri ister, acemi olanların trafiğe çıkmamasını rica ediyoruz. Avantajımız okulların tatil olması ve bu nedenle öğrenci araçları trafikte olmayacak. Toplu taşımada ilave seferler de koyacağız. Trafikte kurallara uyalım. Belediye araçlarının hizmet verebilmesi için emniyet şeritlerini işgal etmeyelim ve bu konuda sizlerden yardım bekliyoruz.

800 ARAÇ VE 2500 PERSONEL ÇALIŞIYOR
Elimizde gerekli malzeme, araç ve gereç var. Donanımlıyız, yaklaşık 800 araç ve yine yaklaşık 2500 personelimiz hazır.

Gelişmeleri AKOM’dan takip ediyoruz ve personelle iletişim halindeyiz. İnanıyorum ki, 2006’da nasıl rahat olduysak yine aynı şekilde sıkıntısız bir kışı geride bırakırız. İstanbulluların bize verecekleri destekle de bunu başarabileceğimizi düşünüyorum. "

İSTANBUL 9 BÖLGEYE AYRILDI
Olumsuz hava koşulları ile mücadele için kent 9 bölgeye ayrıldı. Bölgeler şöyle:

''1. bölge; Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp, Fatih, Güngören, Zeytinburnu, 2. bölge; Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, 3. bölge; Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer, 4. bölge; Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Sultangazi, Çatalca, Eyüp, 5. bölge; Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, 6. bölge; Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, 7. bölge; Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, 8. bölge; Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, 9. bölge; Şile, Çekmeköy.''

Büyükşehir belediyesi, son model karla mücadele araçları ve ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen buzlanma erken uyarı sistemi (BEUS) kullanılacak.

ntvmsnbc

Bu haber 472 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,611 µs