En Sıcak Konular

İsrail ordusunda beyaz fosfor tartışması

26 Ocak 2012 22:50 tsi
İsrail ordusunun, gelecekte Gazze Şeridi’ne düzenlenecek olası operasyonlarda 2009 yılında olduğu gibi beyaz fosfor gülleleri kullanıp kullanmayacağı tartışması büyüyor.

Gazze, Lübnan gibi yerleşimin yoğun olduğu noktalarda kullanılması kamuoyunda tepki toplayan beyaz fosfor gülleleri, bir kez daha İsrail’in gündeminde.

Jerusalem Post’un haberine göre İsrail ordusu yetkilileri, olası bir Gazze operasyonunda yine beyaz fosfor gülleleri kullanılması durumunda bunun İsrail’in uluslararası kamuoyundaki imajına vuracağı darbeden endişe ediyor.

Üst düzey bir savunma yetkilisi, “Güllelerin kullanılmasının İsrail’e inanılmaz büyük zarar verdiğine şüphe yok. Birçok sivil toplum kuruluşu, beyaz fosforun kullanılmasının bir savaş suçu olduğunu savundu” dedi.

İSRAİL OPERASYONA HAZIRLANIYOR

Kısa bir süre önce, İsrail basınında, Genelkurmay Başkanlığı’nın Güney Komutanlığı’na önümüzdeki aylarda Gazze’ye düzenlenecek topyekun bir operasyon için hazırlık yapma emri verdiği haberleri yer aldı.

İsrail, 2009 yılında Gazze Şeridi’ne düzenlediği Dökme Kurşun Operasyonu’nda M825A1 adı verilen 155 milimetrelik gülleleri kullanmıştı.

Yere indikten sonra patlayan fosfor bombalarının aksine M825A1 gülleleri, havada patlıyor ve parçalara ayrılıyor. Parçaların düşüşü gökyüzünde beyaz ahtapota benzer görüntüler oluşturuyor.

ABD tarafından üretilen ve NATO tarafından kullanımı onaylanan bu gülleler, Dökme Kurşun sırasında askerlerin hareketini kolaylaştırmak için sis perdesi oluşturmak ya da hedefleri belirlemek amacıyla kullanıldı.

DÜNYA AYAĞA KALKTI

Dökme Kurşun Operasyonu sırasında çekilen beyaz fosfor güllesi patlama fotoğrafları uluslararası kamuoyunun büyük tepkisine neden oldu. İsrail ordusu bu fotoğrafların yayınlanması üzerine Gazze’de beyaz fosfor kullanıldığını kabul etmek zorunda kaldı.

Daha sonra yayımlanan operasyonda bu uygulama “sivillerin maruz kaldığı riski en aza indirme amacı taşıdığı” gerekçesiyle savunuldu. Güllelerin kullanılmasının uluslararası hukuku ihlal etmediği ve bu silahlar geleneksel beyaz fosfor silahlarından farklı olduğu için kullanılmasında bir sakınca olmadığı öne sürüldü.

Aşırı derecede yanıcı bir madde olan beyaz fosfor, ilk kez Vietnam Savaşı sırasında kullanıldı. Beyaz fosfor insan cildine temas etmesi durumunda çok ağır yanıklara yol açıyor.


Bu haber 561 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,065 µs